Zdraví

Základní pravidla čínské medicíny

Neuznáváte západní styl léčby a rádi byste vyzkoušeli metody, které jsou blíže přírodě? V takovém případě je pro vás ideální čínská medicína. Ta totiž vždy hledá pravého viníka a řeší příčinu nemoci, nikoli její následky, jak to pomocí léků často dělá západní medicína. Naučte se základní pravidla, která vás udrží zdravější.  

Potraviny vás mohou zahřát nebo ochladit 

Příroda je dokonalá ve všech směrech. Proto vždy přesně ví, jaké plodiny nabídnout. Když jsou teplé letní dny, ideálně byste měli konzumovat saláty z okurek a rajčat, jelikož vaše nitro příjemně ochladí. Na podzim a v zimě je to ale naopak a vašim cílem by mělo být vyhnání vlhkosti z těla. K tomu vám pomohou silné vývary z kostí, celeru, mrkve, zázvoru a dalších potravin, které vás zahřejí.  

Popíjejte vlažné nápoje 

U tekutin je to jinak. Teplota v těle se pohybuje kolem 37 stupňů. Když vypijete příliš studenou limonádu nebo horký čaj, tělo vynaloží spoustu energie, aby tekutinu přizpůsobilo prostředí v těle. Čínská medicína proto radí, abyste pili vždy jen vlažné nápoje.  

Neopalujte se 

Ačkoli západní trendy nám říkají, že bronzová pokožka je přitažlivá, východ praví něco jiného. Časté vystavování slunečnímu záření způsobuje onemocnění kůže a vznik nádorů. Chcete-li si tak udržet pevné zdraví, používejte během letních dnů kvalitní krém s ochranným faktorem.  

Sport a odpočinek 

Tělo by mělo být čas od času zaměstnané pohybem, ale také mu musíte dopřát možnost klidu a regenerace. Ideálně se pohybové aktivitě věnujte několikrát denně a prokládejte ji také odpočinkem. Také svou psychiku udržujte v klidu a bez stresu. Podle čínské medicíny se dlouhého věku dožívají právě ti, kteří mají jeho hladinu na minimu.  

Abyste mu předešli, své úkoly si nejprve rozplánujte, a když se dostanete do momentu, kdy nestíháte, nenechte se strhnout k nervozitě a stresu.