Móda

Jak se správně změřit v pase?

Doba, kdy jsme kupovali oblečení jen v kamenné prodejně je dávno pryč. Internetové obchody se velice vypracovaly a nákup na nich je velmi snadný. Řada z nich nabízí navíc vrácení zboží zdarma, což je výhodou. Na internetu totiž můžete snadno oddělit oblečení, které hledáte, od toho, které nepotřebujete (například při nákupu zimní bundy si zadáte ve filtru e-shopu pouze zimní bundy). Má však své úskalí, které pramení z nákupu přes internet. Aby vám vybraný produkt sednul, bude zapotřebí znát své míry. 

Měření pasu a boků 

Problém pramení obvykle z toho, že spousta lidí si plete dva pojmy: pas a boky. Často se tyto výrazy používají zaměnitelně. Je to ale chyba. Abyste tyto dva výrazy odlišili, můžete si zapamatovat jednoduché pravidlo: pas je míra, která obvykle menší než boky. Pas je ta část těla, která je na trupu nejužší. Nachází se mezi poprsím a pupkem (rozhodně tedy není měřena přes pupík, jak se někteří domnívají). Zejména u žen je toto místo patrné. Obvod boků měříme asi 2 cm pod pupkem. 

Kdy měřit pas? 

Hodnota, kterou naměříte, se může mírně lišit v závislosti na tom, kdy se měříte. Ráno budou míry obvykle menší než odpoledne po obědě. Kdy je tedy ten správný čas pro měření? Ideální období je podle odborníků asi dvě hodiny po snídani. A pamatujte si, že nikdy byste se neměli měřit po těžkém nebo nadýmavém jídle. 

Správný postup měření 

Budete potřebovat krejčovský metr, který snadno obtočíte kolem těla. Ideální je, pokud můžete požádat o pomoc druhou osobu, která vás může změřit přesněji, protože bude vidět například to, že na zádech je metr mírně nakřivo. Měřit bychom se měli na holou pokožku, nikoli přes oblečení. Při měření stůjte rovně a snažte se nezatahovat ani nevytlačovat břicho. Krejčovský metr by měl přiléhat, ale ne příliš těsně. Pak už stačí jen odečíst číselnou hodnotu z metru.