Bydlení

Kovové nebo dřevěné garnýže? Každé mají něco do sebe

I když by se mohlo zdát, že garnýže jsou natolik nenápadnou součástí interiéru, že se nevyplatí o jejich výběru příliš přemýšlet, není tomu tak. Kromě své praktické úlohy (držet záclony, závěsy či obojí), mohou mít taktéž dekorativní funkci. O tom, jak časté jsou v našich domácnostech, svědčí také obrovský výběr, kterým budete zahrnuti, když si je vyhledáte na internetovém prohlížeči. 

Materiál je důležitý 

To, z čeho jsou garnýže vyrobeny, se projeví na jejich kvalitě a životnosti. Nejkvalitnější jsou kovové garnýže, které vás mohou potěšit také nejdelší životností. Jejich cena je obvykle srovnatelná s těmi dřevěnými. Poskytují ale mnohé výhody navíc: některé jsou tvořeny z teleskopických tyčí – a v takovém případě nemusíte znát přesné rozměry svých oken. Takové jsou ale zase duté, což snižuje jejich životnost. Pokud plánujete zavěšení těžkých závěsů na duté tyče, pak může dojít k jejich prověšení. Oproti tomu celokovové garnýže se mohou pochlubit životností klidně i více než 20 let. 

Dřevěné garnýže 

Dalším typem jsou tyče vyrobené ze dřeva. Hodí se zejména do tradičnějších pokojů a také do místností, které se vyznačují přírodními prvky. Dřevo je velmi pěkný materiál, který se ale po čase může prověsit. Čím delší je okno, tím větší průměr by dřevěná garnýž měla mít. Pokud je délka příliš velká, vyplatí se přidat doprostřed ještě jeden držák navíc – v takovém případě ale počítejte s tím, že nebudete moci volně posouvat kroužky na tyči pro odhrnování nebo zatahování záclon či závěsů. I dřevěné garnýže ale považujeme za velmi kvalitní a odolné. 

Plastové garnýže 

Nejlevnější možností je použití plastů, jako materiálu na garnýže. Tento materiál je nejméně odolný, což ale nemusí vadit, pokud budete využívat lehké záclony a závěsy. Jejich výhodou je rozmanitost – vybírat si můžete z celé řady barevných provedení. Některá dokonce imitují dřevo.