Móda

Dark academia. Co to znamená v módě?

Letošnímu roku vévodí především jasné a zářivé barvy. Ne každý se ale v takových trendech najde. Jako naprostý protiklad se proto světem šíří subkulturní fenomén Dark Academia, která oslavuje anglické univerzitní prostředí od 19. století do 40. let 20. století. Příznivce tohoto stylu spojuje zájem o literaturu, obdiv k řecké mytologii a touha po vědění. A rozhodně neplatí, že si tento trend mohou dovolit jen mladí lidé. 

Jak už název napovídá, barevná paleta tohoto stylu se pohybuje spíše v tmavších odstínech. Zemité barvy, tlumené odstíny hnědé a zelené, černá, ale i elegantní tmavě modrá, bílá a béžová barva nesmí chybět. Vzor, který trendu Dark Academia dominuje, jsou bezesporu kostky a káro. A jaké kousky nesmí ve vaší skříni chybět? 

Univerzální a nadčasové kousky 

Tvídový blejzr se dá nosit na milion způsobů. Může být oversized nebo vypasovaný přesně na tělo, nosit ho můžete s vyhrnutými rukávy i elegantně upravený. Kombinovat ho můžete s rolákem, blůzou a kalhoty nebo sukní. 

V každém příběhu Dark Academia najdete alespoň jednu scénu odehrávající se za deště. V chladných dnech vám proto nesmí chybět vlněný kabát v délce alespoň do poloviny stehen. Délka se ale odvíjí od toho, jakou érou se inspirujete. 

Jako postava z románů si budete připadat, pokud tmavé oblečení zkombinujete s bílou košilí s nabíranými volánky či klasickým límečkem. Sázkou na jistotu je spojení košile s tvídovými kalhoty, romantického looku ale dosáhnete, pokud přes košili navlečete jednoduché lněné šaty. 

Co je cílem Dark Academia? 

Cílem Dark Academia je genderová neutrálnost, avšak nebrání se ani ryze ženským prvkům. Rolák s dlouhou skládanou sukní se nemusíte bát vzít ani na rande nebo do práce. Elegantní a nadčasová kombinace vás přenese do potemnělých univerzitních knihoven z minulého století. 

Aby byl váš outfit kompletní, nezapomeňte na boty. Oxfordky, mokasíny nebo šněrovací kotníkové boty na podpatku v černé nebo hnědé barvě jsou jasnou volbou.