Krása

Pihy. Mění se a svědí. Co s tím?

Pihy. Roztomilé, nenáviděné, malé, velké, tmavě, ikonické. Každý se k nim staví jinak. Nikdy by se ale neměly brát na lehkou váhu a pravidelný dohled odborníka je nezbytnost. Sledujte se a varovné signály řešte hned.  

Čistý štít  

Drtivá většina dětí se rodí bez pih. Najdou se sice výjimky, kdy mají hned po porodu drobnou skvrnku na těle, ale většinou jde o odkaz na rodiče nebo starší pokolení. Je to něco jako rodinné dědictví a vzácný odkaz.  

Ve větším množství se ale pihy objevují se značným zpožděním. Někdy po půl roce, jindy po třech letech. Skutečný boom ale zažívají až s nástupem puberty, kdy v těle probíhají hormonální ohňostroje, organismus bojuje s mnoha změnami a musí se rychle přizpůsobit. Pro pihy je to ideální doba na to, aby se ukázaly v plné síle. Někdy se objeví jen pár drobných teček, jindy se rozsypou po tvářích a ramenou. Jednou jsou tmavé a pravidelné, podruhé nevýrazné a světle rezavé. Záleží na barevném typu dítěte, odstínu vlasů nebo očí.  

Pozor na změny  

Pihy nejsou bezúdržbové, je třeba je sledovat a každou anomálii hlásit svému lékaři, aby je prohlédl a zhodnotil, jestli je nutné vyříznutí nebo se jedná o neškodnou tečku, která se jen dočasně probudila k životu.  

Asymetrie  

Je-li piha nesouměrná, jedna polovina pihy výrazně převyšuje druhou, vybíhá mezi běžný “radius”, je třeba zpozornět. Velikost pihy by měla být téměř neměnná, o asymetrii a nestandardním tvaru nemluvě. Kontrola dermatoskopem nebolí a zabere jen pár minut. Není čeho se bát a pro ujištění, že je vše v pořádku, to jistě stojí. Včasný zásah je pro úspěšnou léčbu zásadní.  

Obvod  

Pihy mívají kulatý tvar. A bývají ohraničené o něco tmavší linkou. Tak je to v pořádku a není třeba se znepokojovat. Jakmile se ale kraje začnou rozpíjet a splynou s pokožkou, vyhledejte lékaře. Může jít o melanom a přírodní léčba je jen podpůrný prostředek, jak se zdravotní komplikací bojovat.  

Barva  

Někdo má pihy tmavé na pomezí hnědé a černé barvy, další světlé a nenápadné. Nejde ani tak o základní odstín jako o proměny v čase. Jakmile se objeví na pihách skvrnky nebo změna struktury a černé tečky, není co odkládat. Takové změny pih bývají většinou nebezpečné.