Bydlení

Jak si vytvořit domácí rostlinné terárium?

Rostlinné terárium je velice atraktivní záležitostí. Navzdory tomu, že může vypadat náročně, je velmi jednoduché na údržbu. Zvolit si můžete obvykle ze dvou druhů terárií: ta, která jsou zcela uzavřená, a ta otevřená. U otevřených bude potřeba častější zálivku, protože ta vnitřní umí pracovat se svým prostředím. Rozdíl nicméně není tak markantní – obvykle zaléváme v množství jen jedna polévková lžíce.  

Co budeme potřebovat? 

Zvolit můžete v podstatě jakoukoli dostatečně velkou skleněnou nádobu – s uzávěrem i bez něj. Může jít například i o velké zavařovací sklenice. Pro otevřená terária se hodí zejména kaktusy a sukulenty, ta uzavřená jsou vhodná pro rostliny, které milují vlhkost, což jsou například mechy. Připravte si také kamínky, klidně zajímavého zbarvení a různých velikostí. Pro růst rostlin je potřebná také zemina, budete jí ale potřebovat jen hrstku. Pokud použijete i dřevěné uhlí, zajistíte si tak čisté prostředí bez bakterií. 

Vhodné rostliny 

Z rostlin můžete vybírat například tyto, ale vězte, že existuje mnohem více druhů: Tillandsia stricta (při správné péči může dokonce vykvést), fitónie (která vás okouzlí svými nádherně zbarvenými listy), Selaginella apoda (která dodá vašemu teráriu strukturu a svěže zelenou barvu), podrostovka listoklasá (lat. Hypoestes phyllostachy zaujme svými různě vybarvenými listy), svízel vonný (lat. Galium odoratum, který považujeme za léčivou bylinku), kryptantus (nabízí pruhované listy), Tradescantia zebrina (zajímavá svými listy) či pupovice (lat. Echeverias, zajímavá sukulentní rostlina). 

Výroba terária 

Skleněná nádoba by měla být čistá a suchá. Na dno umístěte kamínky do výšky dvou až tří centimetrů. Další vrstvu tvoří dřevěné uhlí. Tato vrstva nemusí být nijak vysoká. Nyní přichází čas pro rozptýlení zeminy. Její vrstva by měla být tak vysoká, jak to vyžaduje kořenový systém vašich rostlin. Nyní už můžete začít s výsadbou rostlin. Platí pravidlo, které tvrdí, že je třeba vysadit největší rostlinu jako první. 

Výsadba rostlin a dekorace 

Pro jednotlivé rostliny dělejte díry s pomocí dlouhé lžíce. Do díry vložte veškeré kořeny rostliny a půdu mírně utlačte – lžící, nebo je-li nádoba dostatečně veliká, také prsty. Nevysazujte rostliny blízko ke sklu. Počítejte s tím, že rostliny se časem zvětší. Stejným způsobem přidejte i zbytek rostlin. Nyní přichází čas na dekoraci. Použít můžete různé druhy mechů, ozdobných kamínků a písků. Nyní už můžete zavřít víko.