Bydlení

Houbičky na mytí nádobí: je možné zbavit je bakterií prostřednictvím mikrovlnné trouby?

Houbičky na nádobí jsou užitečným pomocníkem. Na druhou stranu ale mohou být také zdrojem nezdravých bakterií. Vytváří totiž velmi příznivé prostředí pro jejich růst. A pokud takovou houbičku použijeme na čištění nádobí, přenášíme tyto bakterie také na nádoby, ve kterých vaříme a ze kterých jíme. A to určitě není to, co bychom chtěli. Řada lidí se tedy uchyluje k čištění houbičky v mikrovlnné troubě. Tento proces by ji měl zbavit bakterií. Je ale skutečně účinný? 

Rozporuplné výsledky 

Jedna studie z roku 2017 uvádí, že vyvařování houbiček nebo jejich čištění v rámci mikrovlnné trouby skutečně může mít za následek snížení množství bakterií na houbičce. Rozhodně ji ale nezbaví bakterií úplně. Počet bakterií s pomocí jedné z těchto metod nebyl snížen o více než 60 %. To znamená, že stále ještě téměř polovina bakterií na houbičce i po tomto procesu zůstala. 

Více škodlivějších bakterií 

Je zapotřebí počítat také s tím, že bakterie, které na houbičce přežili, jsou rezistentní. Přežijí proces sanitace, a přitom je to nezbaví schopnosti rozmnožovat se. Takže zakrátko může žít na vaší houbičce větší počet odolnějších bakterií. Ty mohou být pro naše zdraví škodlivější. Ukázalo se také, že složení a metabolické vlastnosti mikrobiálních komunit houbičky se vlivem vystavení vln v mikrovlnné troubě mění. Toto tvrzení ale bude potřebovat ověření dalšími výzkumy. 

Jak čistit houbičku? 

Pokud máte pocit, že by vaše houbička mohla obsahovat velké množství bakterií, nejlepším řešením, které můžete udělat, je vyhodit ji a použít houbičku novou. Vhodnějším způsobem, jak můžete tento problém vyřešit, je koupit si dražší, antibakteriální utěrky nebo houbičky na nádobí.