Krása

Za pružností a pevností stojí kolagen. Co je zač?

Kolagen se v kosmetickém průmyslu spojuje především s pokožkou. Je to takzvaný elixír krásy, který stojí za pružností a elasticitou našeho obličeje a kůže jako takové. Má vliv na podporu růstu vlasů, není to jen ve vodě nerozpustná bílkovina pomáhající na pleť. Je však třeba konstatovat, že kolagen není jen elixírem krásy, ale také nás celkově udržuje poměrně fit. Vždy je kolagen i na klouby, což si uvědomuje především řada sportovců. 

Kolagen je tedy významným pomocníkem nejen v kosmetice, ale také je to podporovatel našich kloubů. Jeho doplňování hlavně v letech, kdy z těla utíká pryč, je důležité nejen pro zachování pleti bez vrásek, ale také prospěje významně našim kloubům, které po zejména po čtyřicítce či padesátce nejsou v takové formě jako ve dvaceti. 

Kolagen pro namáhané klouby

Jak již bylo zmíněno, kolagen je významným pomocníkem při namáhání kloubů. Jeden z typů kolagenu se totiž zaměřuje na kosti, vazy, šlachy a také na podporu chrupavek, kterým zajišťuje jejich pevnost a také odolnost. Jelikož nechceme mít ani v pozdějším věku problém s klouby, jelikož nechceme, aby nás každý krok bolel, je nutné po jistém roce života kolagen do těla dopravovat jinak. Už po třicátém roce života z našeho těla uniká, ztrácí se přibližně jedno procento kolagenu za rok. 

Naštěstí kolagen jde do těla dostat i jinými cestami než tak, že si ho tělo vytvoří samo. 

Jak kolagen do těla dostat?

V současné době se nachází na trhu celá řada zajímavých doplňků stravy, které se zaručují o dodání dostatečného množství kolagenu do těla. Existují však také elixíry mládí, které bojují nejen proti vráskám nebo proti kruhům pod očima, ale také dávají do pořádku klouby i chrupavky, které z důvodu nedostatku kolagenu v posledních letech skomíraly. 

A samozřejmě lze dostat kolagen do těla i s pomocí konkrétních potravin. Odborníci doporučují do jídelníčku zařadit především tuňáka, lososa, dále také borůvky nebo potraviny bohaté na vitamin C.