Zdraví

Jak včas rozpoznat příznaky zánětu slepého střeva? Poradíme

Na konci lidského tlustého střeva se nachází malý výběžek červovitého charakteru. Pokud se ucpe a zanítí, přinese vám to nemalé problémy. V akutní formě zánětu, která se objeví v průběhu několika málo dnů, může jít o život. Jak poznat příznaky zánětu, aby k něčemu podobnému nedošlo?

Šest různých poloh

Jedná se o náhlou příhodu břišní, která vyžaduje rychlý operační zásah. Chronická forma probíhá déle a během ní se objevují bolesti břicha. Jak správně zánět rozeznat? Bohužel to není úplně jednoduché. Apendix není u každého umístěný v úplně stejném místě, což znesnadňuje okamžité rozpoznání příznaků. Lékařské knihy uvádějí více poloh, kde se u člověka může tento červovitý útvar nacházet. Mluví se až o šesti různých místech. Proto je třeba se při jakékoli podezřelé bolesti v oblasti břicha vydat k lékaři.

Bod největší bolesti

Nejčastější jsou při zánětu apendixu bolesti vyskytující se v oblasti pupku, směřující doprava k podbřišku. Pokud pomyslně spojíte pupek s výběžkem pánevní kosti, přibližně ve dvou třetinách této trasy to bolí nejvíc. Říká se tomu takzvaný McBurneyův bod. Poprvé ho popsal americký lékař Charles McBurney. Bolestivé místo ovšem nemusí být u všech pacientů stejné.

Citlivost k dotekům vyjadřuje pokročilé stadium

Mezi příznaky zánětu je nutkání na zvracení a zvracení samotné. Dále zvýšená teplota, nadýmání, zácpa, nechutenství k jídlu. Břicho je citlivé k dotekům. Během chůze se bolest zvětšuje, stejně tak při otřesech celého těla. Největší úlevu nakonec nemocný cítí vleže na zádech, kdy si pokrčí kolena. Pokročilejší stádium, kdy je již ohrožena i břišní stěna, charakterizuje velmi bolestivé píchání, břicha se již prakticky není možné bezbolestně dotknout prsty. V takovém případě je rada jediná: Jděte okamžitě k lékaři.