Zdraví

V Česku se objevil záškrt. Jak se projevuje?

Po sedmadvaceti letech se v Česku objevil záškrt. Žena z Vysočiny onemocněla touto nemocí, která byla u nás považována za vymýcenou. Jak se záškrt projevuje?  

Vážné infekční onemocnění 

Záškrt postihuje horní cesty dýchací. Tuto nemoc někdy prameny označují jako diftérii a považuje se za vážné infekční onemocnění. Neléčený záškrt může vést ke vzniku komplikací, které mohou v krajním případě znamenat i smrt pacienta. Corynebacterium diphteriae se v naší zemi dlouho nevyskytovala. Nyní se nemoc objevila u ženy z Vysočiny.  

Plošné očkování nemoc v Česku vymýtilo 

Plošné očkování může za to, že se tato nemoc již velmi dlouho nevyskytovala. V Evropě se jedná o jednotky případů. V devadesátých letech se ale tato nemoc hojně vyskytovala v zemích bývalého Sovětského svazu. Záškrt se objevuje také v Asii, Latinské Americe nebo Africe.  

Přenos pomocí kapének 

Záškrt se v Česku objevil po 27 letech, kdy pacientka z Vysočiny vyhledala lékařskou péči a musela být hospitalizována. Je možné, že k přenosu na pacientku došlo z domácího zvířete. Infekce se šíří pomocí kapének, a to kontaktem s bacilonosičem – tím může být člověk nebo zvíře. K nákaze může dojít také při kontaktu s kontaminovanými předměty.  

Ztížené dýchání i polykání 

Záškrt se projevuje zvýšenou teplotou, zimnicí, ale také bolestí v krku. Často se také objevuje nechutenství. Toxin, který bakterie vylučuje, v prostoru nosohltanu a krku způsobuje šedavé nebo bělavé povlaky. Následně se pacientovi hůře dýchá i polyká. Povlaky někdy mohou být tak silné, že přímo ucpou horní cesty dýchací, což vede k fatálním důsledkům.  

Napadení srdce a nervů 

Toxin, který bakterie vylučují, může v některých případech způsobit poruchu srdečního rytmu. To může mít za následek srdeční selhání. Při postižení nervové soustavy se může vyskytnout ochrnutí. Za vše mohou toxiny, které bakterie vylučují. Jejich koncentrace je zásadní.  

Smrtnost záškrtu je deset procent, u malých dětí je smrtnost až dvacet procent.