Zdraví

Jak vypadají abstinenční příznaky nikotinu

Uživatelů tabákových výrobků je u nás i přes veškeré restrikce stále velký počet. Vzhledem k tomu, že se však jedná o vysoce škodlivý zlozvyk, mnozí se pokoušejí s každodenním zapalováním přestat. Nikotin ale způsobuje závislost, která je dle odborníkům chronickým onemocněním patřící mezi drogové závislosti. Radikálně skončit tedy není vůbec nic jednoduchého, a proto se většina ke svému oblíbenému rituálu po pár dnech opět vrátí.

Odvykání je náročný proces

U každého, kdo je na nikotinu závislý, se při odvykání totiž začnou z jeho nedostatku projevovat různé abstinenční příznaky. Jejich míra je hodně individuální a záleží na mnoha faktorech. Zatímco někdo nemusí pociťovat téměř nic, jiní se mohou pořádně potrápit.  Doba trvání se uvádí v rozmezí dvou týdnů až tří měsíců, přičemž v prvních týdnech bývají nejhorší. Mezi nejčastějšími abstinenčními příznaky se uvádí:

  • neovladatelná touha po nikotinu,
  • úzkost až deprese,
  • podrážděnost,
  • neschopnost se soustředit či odpočívat,
  • netrpělivost,
  • nespavost,
  • zvýšená chuť k jídlu,
  • přibírání na váze.

Co může v boji pomoci?

Dle průzkumů se ročně snaží přestat s tímto zlozvykem až třetina uživatelů. Většina z nich však po pár dnech opět podlehne. Lepší je nespoléhat jen na svou odolnost a raději vyhledat pomoc. Ať už to bude podpora od rodiny, přátel či odborníka, nebýt na to sám, určitě pomůže. Stejně tak se můžete opřít například o náhradní nikotinovou léčbu, kognitivní terapie, nebo léky pomáhající překonat abstinenční příznaky.

Každý uživatel má určité spouštěče, které ho nutí po výrobcích sáhnout. Mnoho lidí tuto činnost dělá stereotypně, v určitém čase. Pomoci tedy může změna vaší každodenní rutiny. Popřípadě se zkuste v tyto chvíle, co nejvíce zaměstnat.

Zajímavost: První dny bez cigarety

Dejte šanci méně škodlivé alternativě

Pakliže je pro vás obtížné nebo dokonce nemožné skončit s klasickými produkty úplně, můžete dát šanci alespoň méně škodlivým alternativám. Zařízení na zahřívání tabáku svou náplň nespalují a nedochází tak k uvolňování toxických látek jako je:

  1. dehet,
  2. oxid uhelnatý.

 

Po zahřátí náplně se uživateli začne postupně uvolňovat pouze intenzivní chuť tabáku a nikotin. Velké popularitě se v současné době těší značka Pulze, jejíž zařízení jsou nejen funkční, ale také elegantní.

 

Poražte touhu zapálit si a vyzkoušejte tato elektronická zařízení, se kterými ulevíte svému organismu. Touto změnou navíc prospějete ovzduší a lidem ve vašem okolí, ze kterých se kvůli dýmu z klasických produktů nedobrovolně stávají pasivní uživatelé. Kromě toho se nemusíte obávat ani dalších nežádoucích projevů, jako jsou zápach z úst a oblečení či zažloutlé nehty a zuby.

 

Autor: Elena Gotfried