Zajímavosti

Úzkostné myšlenky před spaním

Pocit, kdy nemůžete usnout a začnou vás napadat zas a znova všechny možné katastrofické scénáře a nepříjemnosti, které by se mohly přihodit, je do jisté míry normální proces. Dokáže být ale pěkně vysilující. K úzkostnému myšlení máme mnohdy dispozice nebo nám byly předány příliš přísnou výchovou, přísným ohraničením nesmíš a musíš nebo naopak obrovskou volností bez vymezených hranic, kdy jsme se cítili nemilováni a ztraceni. Pak nám v hlavě často straš otázka jako, co když mě vyhodí z práce, opustí mě partner, onemocní mi dítě nebo co když umřu. Na tento způsob uvažování je lék.

Kam s myšlenkami

Jakmile tyto myšlenky začnou bránit běžnému fungování, je čas na diagnózu u psychiatra. Často jde o obsesivně kompulzivní poruchu, kdy si postižený třeba pořád myje ruce, protože se bojí neblahých bakterií. Skutečnost je ale mnohem komplikovanější. Je třeba zahájit léčbu psychofarmaky a terapii. Běžnými otravnými myšlenkami ale trpí občas každý. Negativní uvažování je do jisté míry normální a také prospěšné, neboť pro harmonický život musíme být zejména vyrovnaní. Přijímat nepříjemné pocity a umět s nimi pracovat, není jednoduché. Rozdíl mezi úzkostnými a vyrovnanými lidmi je ten, že vyrovnaný člověk zejména reaguje na negativní skutečnost. Když vám onemocnělo dítě, je přirozené, že se o něj bojíte. Pokud je ale dítě zcela zdravé a vy se děsíte situace, co když onemocní, trpíte úzkostí.

Pouze myšlenky

Před spaním se tak děje nejčastěji a obavy nás často přepadnou. Nechte je k sobě přijít a nahlas si řekněte, že to jsou přece pouze myšlenky, nikoliv realita. Jde o spam v e-mailu, reklamní leták ve schránce a jde o to je vyhodit z mysli. Netrestejte se a vyhodnoťte, zda se tyto strachy zakládají na reálné situaci.Věnujte se často aktivitám, které vás těší. Banální, ale opravdu velmi účinná rada. Čím častěji půjdete cvičit, běhat, plavat, na kroužek keramiky nebo na šálek oblíbeného čaje s kamarádkou, tím lépe se budete celkově cítit. Úzkost bude menším a menším nepřítelem.Sebeklam je maska, které důvěřujeme, proto se svěřte těm, co máte rádi. I když toužíme být dokonalí, a proto se často nechceme svěřit se svými úzkostmi svým nejbližším, sdělený smutek a starost jsou vždy polovičními. Účinně relaxujte a dělejte věci, které máte rádi. Ono to totiž hodně pomáhá.