Bydlení

Dveřní klika s elegancí a jistotou

Jestliže právě pořizujete novou kliku k novému domu či bytu, nebo plánujete rekonstrukci, předáme vám nyní pár základních informací, které vám pomohou se snadným výběrem. V první řadě budete vybírat druh kování. V dnešní době se setkáváme nejčastěji se třemi hlavními druhy kování. Štítové kování je v jednom celku dohromady s klikou a otvorem pro zámek. Rozetové kování má oddělenou část zvlášť pro kliku a zámek.

Kování a madlo má na jedné straně kliku a na straně druhé je koule nebo také madlo. Pro interiérové kliky se v dnešní době nejčastěji používá štítové kování nebo rozetové kování. Madla a koule jsou nejčastěji využívány u vchodového kování. Pro typy interiérových posuvných dveře se používají především madla, která jsou upravena a mají úchyt umístěný obvykle přímo ve dveřích.

Je nutné znát také další parametry, jako je rozteč. Ta patří zejména u některých druhů kování k těm nejdůležitějším parametrům. Naopak u některých typů dveří je zase zcela zbytečná. Pokud si chcete ušetřit práci, zvolte ze všeho nejdříve kování, a pak se můžete zaměřit na rozteč. Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Důležitá je zejména u štítového kování, kde byste ji zcela jistě měli znát. Pak vám klika dobře padne k vašim dveřím.

U rozetového kování naopak není vůbec rozteč důležitá. Jednotlivé díly můžete umístit od sebe do vzdálenosti, jakou zrovna potřebujete. Nejčastější rozteč je o velikosti 72 mm a 90 mm. Rozteč 92 mm je častá především u bezpečnostního a vchodového kování. Při výběru kliky je podstatný i typ zámku. Máme zase 3 hlavní druhy. BB je otvor pro interiérový, dozický klíč. PZ otvor je pro zámkovou cylindrickou vložku, známou jako fabka, WC je označení pro WC sadu s přímo vmontovaným klíčem. B/O je označení pro kliku bez otvoru.

Dalším kritériem je povrch, který by měl ladit s okolím. Lze z kliky udělat i zajímavý nebo dominantní prvek. V současnosti je hodně barev, odstínů a druhů materiálů. Nejčastěji jsou kliky s povrchovou úpravou z mosazi, hliníku, chromu, bronzu, niklu, nereze a dalších kombinací. V místech, kde se klika bude často používat, jsou vhodnější kliky s kvalitnější povrchovou úpravou, aby nedošlo k opotřebování moc brzy. Vsaďte na nerez, kovové kliky a speciální kliky se zvýšenou odolností proti oděru, poškrábání a dalšímu poškození.