Bydlení

Mít bezpečnostní schránku v bance nebo doma?

Bezpečnostní schránky v bance jsou často poměrně vytížené a zájem je o ně neustále velký. Největší a asi poslední větší výkyv v zájmu o ukládání do bezpečnostní schránky byl zaznamenán v poslední době asi v začátku globální finanční krize. Bankovní sejfy jsou pro klienty bezpečné, pokud jim nevadí pracovní doba bank a fakt, že pokaždé musí do banky, když si chtějí cokoliv vyzvednout. V době kamer ale občas máme pocit, že nemáme žádné soukromí. Všichni vědí, kam jdeme, kdy jdeme a pro co jdeme. Jde o to, zda jsme po cestě z banky ještě stále v bezpečí. Zda si raději bezpečnostní schránku, elektronický sejf či mechanický sejf nekoupit raději domů.

Někdy si třeba lidé do bezpečnostních schránek přináší veškeré své úspory, které vyberou z bankovních účtů. Při případném krachu jakékoliv banky si totiž klient může vybrat celý svůj obsah schránky a není tak limitován žádným pojištěním vkladů. Je třeba ale zjistit, zda už si daná banka nějak toto pravidlo neupravila a pak sledovat, zda to neudělá v budoucnu. K nárůstu poptávky třeba docházelo především v období před navýšením pojištění vkladů v České republice. Někdy uložení do bankovního sejfu využívá celoročně, někdo nárazově například před dovolenou. Bezpečnostní schránky mají v poslední době opravdu značnou oblibu také úplně nově ve skupině svobodných povolání.

Cena bezpečnostní schránky

Chcete tedy za bezpečnostní schránky platit a spoléhat se na banku, nebo si raději pořídíte svou vlastní? Cena za pronájem vaší bezpečnostní schránky v bance se někdy liší také mezi pobočkami jedné banky. Je dána velikostí schránky, délkou pronájmu, výší obsahu schránky, na který je pojištěný. Jedná se asi o desítky korun měsíčně za ty úplně nejmenší schránky a stovky za ty největší. Kovové schránky ve velikosti obvyklé A4, ročně přijdou asi na 1500,- Kč a výše. Největší schránky v objemu cca 50 000 cm3 stojí asi 4 500 Kč a více. Musíte si také zjistit výši pojistky, zda bude základní pojištění obvykle do 1 milion korun dostačující. Do schránky můžete ukládat cennosti, listiny a například šperky. Vyloučeny jsou zbraně, střelivo a hořlavé látky či věci podléhající zkáze. Je třeba zvážit, zda mít sejf v bance nebo doma. Je třeba ale myslet na staré dobré přísloví, že to, co je doma, se přece počítá.