Bydlení

Podle čeho vybírat deky a polštáře?

Výběr nové přikrývky nebo polštáře se může pro některé, při dnešní obrovské škále produktů stát oříškem. Čím se řídit a čemu věnovat pozornost při jejich výběru?

Relaxační a dekorační polštáře

Většina dekoračních polštářů má polyesterovou výplň, která je lehká, dobře se přizpůsobí vašemu tělu a hlavně se snadno udržuje v čistotě. Polštáře s touto náplní můžete prát v pračce při teplotě až 40 °C a sušit v sušičce, materiál dobře drží tvar i po vyprání. Určitě ho ale nežehlete horkou žehličkou, stačí jen polštář lehce naklepat, aby se do náplně dostal vzduch a zůstala příjemně měkká.

Do některých relaxačních polštářů se používají napěněné polystyrenové kuličky. Jsou méně poddajné, ale zato lépe podrží tělo. Také tyto polštářky můžete vyprat, ale jen na 30 °C a uzavřené do ochranných sáčků.

Deky a přehozy

Naprostá většina dek a plédů je vyrobena z flísu, na první dotek hebkého polyesteru s jemným chloupkem na povrchu. Pro praní platí stejná pravidla jako u polštářů: při častějším praní se materiál opotřebuje, není už tak příjemně jemný a začnou se na něm vytvářet drobné kuličky ze svrchních chloupků. Po vyprání tedy plédy rychle rozvěste a nechte přirozeně uschnout, nežehlete je, jen povrch lehce překartáčujte kartáčem s měkkými přírodními chlupy.

U dek a přehozů z akryliku je lépe počítat s tím, že se materiál ještě může při praní nepatrně srazit. Bavlněné a vlněné plédy se mohou prát při 30 až 40 °C podle údajů uvedených na visačce, můžete počítat s tím, že se nepatrně srazí, a také se mohou vytahovat, takže je raději sušte rozložené na osušce.

Při nákupu dek, plédů a polštářků se zajímejte, zda je možné výrobky prát doma, nebo s nimi musíte jít do čistírny. Většinu z nich vyperete v pračce při teplotě 30 nebo 40 °C, před praním je raději složte a dejte do větších ochranných síťovaných sáčků na praní jemného prádla.  Při praní používejte  gelové kapsle nebo prací gel, který je šetrnější.