Zajímavosti

Umění být sami sebou

Hlavně buďte vždy sami sebou. Toto spojení je asi slyšet odevšad a možná už jste na ne alergičtí. Poznávat své nitro je děsně a někdy až děsivě trendy. Co máme ale opravdu udělat, abychom byli v kontaktu se sebou samými, nám nikdo nepoví. Někoho, kdo je takzvaně opravdový, poznáte asi okamžitě. V jeho společnosti se většinou cítíte velmi klidně a bezpečně, i když tito lidé neříkají vždy věci, které jsou zrovna příjemné.Co vyžaduje být autentický a nelhat sám sobě Jde o to žít v souladu s tím, čemu sami věříme. V dětství jsme se asi naučili jednat tak, abychom se zejména líbili všem ostatním, nikoliv jednat podle sebe a pravdivě. Každá lež je pro náš mozek i tělo velký stres, což odhalí detektory. Potíme se a buší nám srdce.

Jednat s rozvahou, než cokoliv vyslovíme nahlas

Nevykládejte každou svou myšlenku, některé z nich mohou jiné zbytečně ponížit a ranit, což jste asi nechtěli. Stejně tím nikomu nepomůžete, musí si na to dojít každý sám. Když se vás kamarádka zeptá, co si vlastně myslíte o jejím novém příteli, neříkejte hned, že to je nýmand s nulovým příjmem. Zeptejte se jí, jak se s ním vlastně cítí ona, zda je jí s ním dobře. Tato taktika nefunguje. Přesvědčte se, že znáte fakta, nikoliv nějaké domněnky. V případě, kdy se vám nelíbí něčí chování, vždy nemusíte mlčet, ale ani nemusíte říkat, co k dotyčnému cítíte.Vnímejte své tělo. Naše mysl velmi často zpracovává impulzy, které naše fyzická schránka už dávno zachytila. Když řeknete nahlas nějakou lež, najednou vám ztěžknou čelisti a nevědomky škubnete ramenem. Tělo se totiž jen tak obelhat nedá. Když zažíváte emoci, která je naopak pro vás opravdová, máte husí kůži. Když říkáte a děláte to, čemu doopravdy věříte, cítíte se opravdu svobodní a prožíváte takovou tu opravdovou lehkost bytí.

Neřešte žádné cizí záležitosti

Hodně stresu je v našem životě spojeno s tím, že se zabýváme cizími problémy, nemáme možnost změnit. Soustředit se na životy našich blízkých, znamená nevidět svůj vlastní. Je v tom i určitá dávka arogance, protože my nemůžeme vědět, co prostě potřebuje někdo jiný. Kašlete na rady dávané ostatním. Jde vždy o projekci našich vlastních představ, obav a nejistoty.Přijměte svou nedokonalost a fakt, že nejsme perfektní. Nemůžeme vždy jednat perfektně a tak, jak bychom od sebe očekávali. Je snadné přijímat své kladné vlastnosti, to, co se nám na sobě líbí. Ale jakmile se potkáte se svým stínem a chováním, které na sobě umíte odsoudit a poučit se z toho, můžete žít v klidu. Akceptujte svou nedokonalost, kvůli které se trápíte.