Bydlení

Sázíme do suché půdy: Na jaké květiny se zaměřit?

Majitelé zahrady by se měli starat o to, aby zahrada byla krásná a aby se s ní mohli pyšnit. Bohužel ne každý majitel zahrady má čas na to, aby každý den zaléval své krásné květiny. Naštěstí pro ně existují takzvané xerotermní rostliny, které snáší i dlouhé období bez zálivky. Pokud tedy zapomínáte zalévat svou zahradu nebo potřebujete oživit i taková místa na zahradě, kam se jen stěží zálivka dostane, doporučujeme na zahradu vysázet právě xerotermní rostliny, kterých je skutečně velké množství. Ty nejatraktivnější jsme se vám rozhodli sepsat.

O xerotermních rostlinách slyšel nejspíše jenom málokdo. Jedná se o rostliny, které si zamilujete především díky jejich nenáročnosti. V letních horkých dnech je oceníte zejména tehdy, kdy odjedete na dovolenou a kdy je nebudete moct zalévat.

Xerotermní rostliny se nejčastěji sází na suchá stanoviště, kam se jen stěží dostane zálivka, dále se sází do nádob, které se nezalévají, rostou skvěle i na střechách, na kamenitých terénech, na vysýchavých či stepních zahradách nebo například na skalkách či štěrbinách.

Otázkou však je, jaké konkrétní květny se mezi xerotermní rostliny řadí.

Jsou libo letničky nebo trvalky?

Každý zahradník ví, že se rostliny dělí na letničky a trvalky. Zatímco letničky kvetou jenom jedno vegetační období, trvalky jsou méně náročné a zkrášlují naši zahradu mnohem delší čas. Letničky však mají jednu velkou výhodu, a sice v době horkých letních dnů, kdy mnohé trvalky už nekvetou, kvetou jako divé.

Letničky milující suchou půdu

Otázkou je, jaké letničky suchou půdu milují a jaké se tedy vyplatí zasadit na zahradu. Mezi nejpopulárnější letničky patří například slaměnka, sluncovka, statice, černucha nebo například vitálka či kosmatec.

Trvalky milující suchou půdu

Trvalek je však mnohem více. Mezi ně patří například řebříček, trávnička, pryšec, hvozdík, kakost, kosatec nebo šalvěj, ale taky dobromysl či mateřídouška.