Bydlení

Sadíme brambory. Jakou odrůdu vybrat?

S jarem začíná také sázení na zahrádce. Lidé se stále více snaží o to, aby se jim každým rokem urodilo mnoho, mnoho zeleniny a ovoce, díky čemuž by nemuseli za zeleninu ani ovoce utrácet nemalé peníze. Zatímco po prvním vystoupání teplot k deseti stupňům se začíná sázet cibule a česnek, později se začínají sázet brambory, kterých se však sází opravdu nejvíce. Zatímco někdo si je sází jen na zahrádku, jiní je sází na velká pole a doufají ve velkou úrodu. Je však pravdou, že mnozí lidé nevědí, jakou konkrétní odrůdu brambor vybrat a jakou tedy nasadit. S tím ale poradíme.

Oblíbených odrůd brambor je mnoho, nabízí se otázka, která odrůda je nejlepší pro jarní sázení. Jelikož ročně spotřebujeme u sedmdesát kilogramů brambor, chceme, aby úroda brambor byla opravdu dostatečně velká. Samozřejmě chceme, aby po chuťové stránce byly brambory nedostižné. Nemáme zájem o brambory bez barvy a bez chutě.

Jelikož je na výsadbu brambor ten pravý čas, pojďme si říct odrůdy, které jsou pro sázení ideální.

Velmi rané odrůdy brambor potřebují až sto dní

Při výběru odrůd se řiďte tím, jestli se jedná o velmi rané brambory nebo rané brambory. Liší se tím, že od sadby po sklizeň potřebují odlišný počet dní. Velmi rané odrůdy brambor vyžadují až sto dní. Vynikají dynamickým růstem a rychlým nárůstem hlíz. Do této skupiny spadají například odrůdy, jako je colette, astoria nebo třeba adora či červená odrůda rosara.

Rané odrůdy brambor potřebují až 110 dní

Co se týče jen raných brambor, ty potřebují od sadby do sklizně zhruba 110 dní. Snadno se loupou, mají nedozrálou tenkou slupku. K oblíbeným odrůdám raných brambor patří například adéla, keřkovské rohlíčky nebo třeba dali či gala.

Existují ještě takzvané pozdní odrůdy brambor, ale ty zahrádkáři nepěstují, nebudeme si tedy zmiňovat ani jejich odrůdy. Pozdní odrůdy brambor jsou určené hlavně pro průmyslové pěstování.