Bydlení

S jarním postřikem proti škůdcům

Oblíbené roční období nám opět klepe na dveře, proto mu pojďme otevřít. Vezměme si však s sebou různé postřiky, které jsou na jaře třeba. Pokud totiž chcete zajistit bohatou sklizeň a pokud chcete letos sklízet bohaté, kvalitní ovoce, rozhodně byste měli věnovat pozornost ochraně ovocných stromů. Zaměřte se během brzkého jara hlavně na jádroviny a peckoviny, které jsou velmi napadány škůdci.  

Začátek na postřik proti chorobám a také proti škůdcům se odhaduje na březen, případně na začátek dubna. V té době přibývá na zahradě nejvíce nebezpečí, která mohou ovocné stromy napadnout každým dnem. Jak jsme zmínili, nejvíce ohrožené jsou z počátku jara hlavně peckoviny a jádroviny, proto s postřikem neotálejte dlouho, ať škůdci nezničí budoucí úrodu.  

Pokud se chystáte na postřik, ideální teplota by se měla venku pohybovat kolem deseti stupňů Celsia a výš. Jestliže byste stříkali stromy při nižších teplotách, riskovali byste snížení ochrany, kterou na stromy nanesete. Stejně tak je zbytečné stříkat stromy tehdy, kdy má přijít déšť. Postřik by měl “zasychat” minimálně dvě hodiny po nanesení.  

Jací škůdci napadají stromy? 

Nabízí se otázka, jaké škůdce zlikvidujete, pokud se rozhodnete stromy postříkat ochranným postřikem. Řada škůdců na stromech dokonce přezimovala, patří k nim například vajíčka mšic, dále také vajíčka svilušky nebo štítenky. Včasným jarním postřikem se také zbavíte takzvané píďalky nebo meru jabloňové.  

Jarním postřikem je možné zabránit i pozdější červivosti.  

Chráníme stromy i před chorobami 

Taktéž je třeba podotknout, že ovocné stromy chráníme s pomocí jarního postřiku před různými chorobami, a to konkrétně před kadeřavostí či před americkým padlím, což se projevuje hlavně na angreštu a jemuž zabraňuje jen preventivní postřik, který provede krátce před květem stromku.