Rozeznejme bolesti hlavy, co je viníkem a prozraďme si, jak lze
Každý to zná – bolesti hlavy se většinou vyskytnou z čista, jasna a rapidně nám znepříjemní den. Některé bolesti hlavy jsou způsobeny onemocněním či nachlazením, jiné jsou příčinou špatného vyspání se, za další může takzvaná migréna. Každý člověk by se měl naučit je rozeznávat, na každou takovou bolest existuje lék, každá taková bolest má svého viníka a každé takové bolesti lze předcházet.
Statistiky ukazují na fakt, že během roku trpí bolestmi hlavy devět z deseti lidí. Ne všichni však s bolestmi hlavy zamíří k lékaři. Samozřejmě v mnohých případech pomůže spánek nebo léky tlumící
bolest, někdy jsou však lékaři nepostradatelní. Nejraději bychom ale byli, kdybychom takovým bolestem hlavy mohli předcházet. A to naštěstí jde, pokud se tedy naučíte jednotlivé bolesti hlavy rozeznávat.
Tenzní bolest hlavy
Tenzní bolest hlavy je primární bolest hlavy, která může vyzařovat z týlu, krku nebo případně z očí. Tuto bolest lze popsat jako trvalý tlak, připadá vám, že se hlava nachází ve svěráku. Tenzní bolest hlavy nejčastěji trápí lidi často se nacházející ve stresu, taktéž lidi trpící nedostatkem spánku, může se vyskytnout i u lidí, kteří špatně drží tělo nebo nepravidelně jedí. Pokud se vyvarujete stresu, nedostatku spánku a dalším jmenovaným faktorům, tenzní bolest hlavy se nedostaví.
Migréna
Migréna neboli pulzující bolest hlavy postihuje nejčastěji ženy během menstruace. Postihuje se zpravidla jen jedna polovina lebky, do které bolest pulzuje dvě hodiny až tři dny. Migréna bývá doprovázena zvracením, průjmy a taktéž přecitlivělostí. Pokud už jste s migrénou přátelé, moc dobře víte, co vám na ni pomáhá.
Migréně nelze vždy předcházet. Jak jsme zmínili, často jsou součástí menstruačního cyklu žen. Odborníci ale doporučují vyhýbat se stresu, hlavu nebo únavě. I to jsou spouštěče migrény.