Zdraví

Raw strava – co to je a proč je tak populární

Pravidelná, kvalitní a především vyvážená strava je osmdesát procent úspěchu ve chvíli, kdy se snažíme efektivně zhubnout. Častokrát to bývá ten nejtěžší úkol, který nám může hubnutí dát. Je zapotřebí dbát na pestrý jídelníček a nacházet takové druhy potravin, které nám dodají potřebné množství vlákniny, bílkovin a jiných tělu prospěšných látek. Nesmíme zapomínat ani na dodržování pitného režimu či na pravidelný pohyb.

V poslední době se ale často setkáváme s pojmem „raw strava“. Málokdo ví, o co se jedná. Koluje kolem tohoto tématu spoustu otázek. Mnoho lidí zajímá, v čem raw strava vlastně spočívá. Pro ženy je zejména důležité zjistit, zda opravdu pomáhá zhubnout tak, jak se o ní povídá. Je načase zodpovědět si nezodpovězené otazníky, které visí nad tímto čím dál více populárním druhem jídla.

Jedná se o „živou stravu“

Živé neboli syrové stravování – tak by se raw strava dala jednoduše vysvětlit. Jedná se o druhy potravin, které nejsou tepelně ani chemicky upravené. Jelikož neprošly těmito fázemi, zachovaly v sobě vitaminy a minerální látky, jež by se při jakékoliv úpravě vypařily. Ukázkovým příkladem je například ovoce. Pokud povaříte jablka nebo broskve, zničíte nejen vitaminy, ale také vodu obsaženou v nich. To samé platí i o vařené zelenině.

Sice nám tento druh stravování zahání pocity falešného hladu, zkrášluje pleť a dodává potřebné množství vlákniny, na druhou stranu se jedná o cosi nevyváženého a nedostatečného. Doporučuje se proto pouze jako jedna ze dvou svačin dne, nikoli jako hlavní jídlo. K hubnutí tedy sama o sobě příliš nepomáhá. Co je ještě potřebné říci na obranu – zlepšuje naši imunitu, a to díky, již zmiňovaným, vitaminům. A jelikož se budeme celkově cítit lépe, mysl bude také o něco svěžejší. S pomocí raw stravy se tedy vyvarujeme stresu a dosáhneme kvalitnějšího a klidnějšího spánku.