Proč nám v létě natékají nohy

Oteklé nohy nám znepříjemňují léto. Vysoké teploty nesou zátěž pro celý organismus a obzvlášť pro dolní končetiny. Krev se v nohách hromadí a způsobuje nám pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním nebo dlouhodobých stáním můžete mít snadno oteklé nohy. Důležité je otoky opravdu nepodceňovat a zjistit, zda nejde o závažnější problém. Jedno z neoblíbenějších ročních období je zátěž pro oběhový systém. Horko způsobí, že dolní končetiny snadno otékají s nepříjemnými pocity bolesti a tíhy. Teplo zpomaluje průtok krve v žilách a zvyšuje riziko dehydratace a zánětu žil. Za oteklé nohy v létě však nemůže jen teplé počasí, otoky mají často jiné příčiny, které je třeba zjistit a minimalizovat.

Chronická žilní choroba

Nejčastější příčina otoků nohou, kterou trpí až 85 % populace. Zanícené žilní stěny ztrácejí pružnost a pak nevytlačují krev zpět k srdci. Otoky se zhoršují večer, zejména po celém dni stráveném na nohách, u lidí s nadváhou i při sedavém zaměstnání. Dalším příznakem jsou i chronické žilní choroby, metličkové a křečové žíly. Pokud je příčinou vašich oteklých nohou právě toto onemocnění, neotálejte s návštěvou lékaře. Tam je třeba zahájit režimová opatření, kompresivní terapii a účinný léčivý přípravek na předpis ve formě venofarmak pro zamezení dalšímu zhoršování příznaků a progresi. Tady babské rady nepomohou.

Lymfatické otoky

Otoky způsobené špatnou funkcí lymfatického systému a hromaděním lymfy v podkoží prozradí kromě kotníků oteklé i prsty a nárty. Lymfedém může být primární a dědičný, který se objeví nejčastěji v dospívání, častěji u dívek. Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště po úraze, operaci, ozařování, zánětu a růstem nádoru. Kumulace lymfy se léčí ve specializovaných lymfocentrech pomocí komplexní dekongestivní  terapie jako ruční a přístrojové lymfodrenáže, kompresivní terapie, lymfotaping a farmakoterapii venofarmaky s režimovými opatřeními. I u flebedému je třeba udržovat tělesnou hmotnost, vyvarovat se dlouhému stání i sezení, dostatek pohybu, vyhýbání se vysokým teplotám a vhodné oblečení a obuv.