Zajímavosti

Jak přežít v nehostinných podmínkách? Pomohou vám chia semínka

Občas se objeví různé „superpotraviny“. Jedná se o potraviny, jejichž výživová hodnota je skutečně vysoká a mohou nám pomoci ve zdravé výživě. Stanou se vhodným doplňkem jídelníčku, doslova vitamínovou a minerálkou bombou. Získají potom obrovskou popularitu. Jejich vlastnosti si opravdu mnohdy zaslouží velkou pozornost.

Životabudič dávných Indiánů

Mezi zmiňované superpotraviny patří například značně populární chia semínka. Jejich původ můžeme vysledovat do Latinské a Střední Ameriky. Jedná se o plody Šalvěje hispánské, která zde rostla už před mnoha tisíci lety. Díky tomu je do svého jídelníčku zařazovali především v těchto oblastech žijící Indiáni. Objevili jejich vynikající vlastnosti a nedali na ně dopustit. Právě nenápadná semínka jim pomáhala udržovat si tělesnou kondici. Snažili se je shromažďovat, což ovšem nebylo vždy jednoduché, protože jde o poměrně vzácné rostliny, které nerostou všude. O to víc si jich ovšem považovali.

Vlákninový gel pro výživu

Zásoba chia semínek ovšem byla skutečným pokladem. Semínka zajistila dostatek živin ve chvílích nouze, třeba v dobách neúrody. Semínka se totiž chlubí několika vynikajícími vlastnostmi. Jedním z nich je schopnost vázat na sebe vodu. Umí zvětšit svůj objem až na dvanáctinásobek toho původního. Díky tomu dodají lidskému tělu tekutinu i v dobách sucha. Voda se jednoduše váže na vlákninu obsaženou v semíncích. Gel vytvořený z vody i vlákniny navíc tělu poskytne i sacharidy. Ty se ale uvolňují postupně, takže ve výsledku nekolísá hladina krevního cukru. Největší podíl připadá v semíncích na sacharidy, za nimi vláknina, tuky a nakonec bílkoviny. Výborný je vysoký podíl omega 3 mastných kyselin pro kardiovaskulární systém a řada minerálů. Chia semínka jsou z hlediska nutričního složení opravdu výborným potravinovým doplňkem.