Zdraví

Poznáte melanom? Včasným zachycením si můžete zachránit život

Slunce je pro nás prospěšné už díky tomu, že si naše tělo pomocí záření vyrábí nepostradatelný vitamín D. Kromě toho má také kladný vliv na naši psychiku. Ale stejně jako dobrý sluha může být i zlý pán. Nadbytek UV záření, které je naší kůží pohlcováno, je častou příčinou onemocnění melanomem, tj. rakovinou kůže zhoubného charakteru. 

Vznik melanomu 

Melanom vzniká nekontrolovaným množením pigmentových buněk (melanocytů). Objevuje se na kůži, ale vytvořit se může i na sliznici nebo v oku. Až 95 % kožních nádorů není zhoubná. Pokud se na onemocnění melanocytem přijde včas, máte téměř jistotu vyléčení. Když ho ale pacient objeví pozdě, prognóza je velice špatná a většina nemocných rakovině podlehne. Melanom je zákeřné onemocnění s častým vznikem metastáz. 

Důležitá je prevence 

Riziko onemocnění touto chorobou je dáno geneticky, ale několikanásobně ho zvyšuje opakované spálení kůže na slunci. Proto se nezapomínejte mazat opalovacím krémem pokaždé, když se chystáte na slunci strávit delší dobu. Ze začátku používejte vyšší UV faktor a až vaše kůže zhnědne, můžete přejít k nižšímu UV faktoru. Ten vybírejte podle typu své kůže. Čím je kůže světlejší, tím vyšší UV faktor použijte. Krém nanášejte každé 2 hodiny a po každém koupání, a to i když je přípravek voděodolný. Malé děti by na slunci neměly trávit čas vůbec a lidé s více než 50 znaménky by také měli být opatrní. Vysoké množství znamének totiž zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže. 

Jednou za čas podrobte svá znaménka kontrole 

Svá pigmentová znaménka si pravidelně kontrolujte a v případě jakýchkoli pochybností navštivte lékaře. A na co byste se měli zaměřit? 

  • Tvar znaménka – znaménka musí být souměrná. Pokud naleznete nějaké s divným tvarem, raději si je nechte zkontrolovat. 
  • Barva – znaménko musí mít po celém svém povrchu stejnou barvu. 
  • Ohraničení – každé zdravé znaménko musí být ohraničeno. 
  • Změna tvaru či velikosti – je to známka toho, že se se znaménkem něco děje. 
  • Krvácení, svědění – při každém krvácení znaménka navštivte lékaře. 

Není na škodu občas navštívit odborníka a nechat si znaménka prohlédnout. Podezřelá znaménka vám budou chirurgický odstraněna a vy můžete být v klidu, že se z nich nevyklube žádná zákeřná nemoc.