Zajímavosti

Na co si dát pozor při chovu želvy

O želvy vzrostl v posledních měsících zájem. Lidé zatoužili po domácím mazlíčkovi, ovšem se kterým by nemuseli co pár hodin chodit ven. Želvy jsou naopak spíše samotářky, které sem tam milují trochu pomazlení. A takto k nim můžete přistupovat. Aby však ve svém teráriu postaveném z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby žili bezproblémovým a spokojeným životem, vyvarujte se několika věcem. 

Prostor je to, co potřebuje

Při stavbě terária byste se neměli být prostoru. Nikomu se nelíbí, když žije ve stísněném zázemí, ani želvě není v takovém příbytku zrovna nejlépe. Nesestavujte proto malou bedýnku, ale dopřejte jí pořádné terárium, skrze které bude moct pozorovat okolí. 

Při sestavování dbejte na to, aby se do terária nedostával průvan. Želvy nemohou přijít s průvanem do kontaktu. Stejně jako lidé totiž mohou nastydnout. Jenže je zde ten rozdíl, že na základě nachlazení mohou bohužel také uhynout.

Do terária poté zabudujte dostatek světla společně s UVB a UVA zářením. Pokud máte suchozemskou a vložíte jí do terária také piliny, jednou za měsíc je vyměňujte. 

Dbejte na vyváženou a pestrou stravu

Želvy se v mnoha ohledech podobají lidem. Například je důležité, aby jedli vyváženě a zdravě. Pestrá strava je klíčem k jejímu dlouhému životu. Proto ji nabízejte jitrocel, nejrůznější ovoce, nebraňte se ani pampeliškám. Rozhodně ji však nekrmte pouze hlávkovým salátem, který po stránce výživnosti není dostačující.

Koupání je také na seznamu

Jste majitelem suchozemské želvy? I když jste majitelem té vodní, v obou případech se jednou za čas ujměte jejich koupání. I želva, respektive její krunýř se zanáší a musí být od všech nečistot pořádně očištěn. 

Vyjměte ji proto z terária a okoupejte ji v nádobě s přiměřeným množstvím vody, aby se želva neutopila. Opláchněte ji a po chvilce relaxu ji opět vložte do jejího domova.