Zdraví

Poslední termín zkoušky na VŠ, aneb jak zvládnout stres

Je před vámi poslední termín a vy se nervujete? Pokud chcete porazit svého nepřítele, nejdříve ho musíte poznat a stejné pravidlo platí i u stresu. Jak stres funguje a jak se ho zbavit?

Stres, stejně jako strach, vznikl původně jako obranný mechanismus našeho těla, který měl v minulosti za cíl okamžitě reagovat na závažné nebezpečí. V dnešní době to sice není útok nebezpečného zvířete, ale třeba právě váš poslední termín zkoušky. Během stresové reakce dochází k vylučování stresových hormonů, které nám mají pomoci k podání maximálního výkonu.

Tip: Při studiu narazíte na období, kdy se stresu prostě nevyhnete. Například bakalářskou práci s klidnou hlavou a v pohodové náladě jen těžko napíšete. Můžete však využít možnosti vypracování bakalářské práce na zakázku, což je stovkami studentů prověřený způsob, jak závěrečnou práci zvládnout bez stresu.

Jak se stresem bojovat?

V první řadě stresu nevěnujte příliš velkou pozornost, nevymýšlejte si katastrofické scénáře a zachovejte klidnou hlavu. Pokud tedy před zkouškou nebo před zápisem začnete pociťovat stres, začněte ihned myslet na něco jiného. Můžete také začít provádět nějakou činnost, při které bude váš mozek dostatečně zaměstnán a nebude mít čas na to věnovat se stresu. Nemusíte se cítit divně nebo si o sobě myslet, že jste zvláštní, prostě stres i strach je součástí života všech lidí.

Několik tipů, jak stresu předejít

  • Vyhněte se kofeinu který zvyšuje produkci stresového hormonu ve vašem těle. Místo litrů kávy pijte více vody bez cukru.
  • Využijte možnosti vypracování diplomové práce rychle, kvalitně a anonymně. Ušetříte tak svůj čas i nervy.
  • Pravidelně cvičte a zvyšujte tak průtok krve do mozku. Cvičením se snižuje uvolňování kortizolu a zlepšují se vaše reakce na stresové situace.
  • Hodně spěte a kvalitně odpočívejte. Přesně podle pravidla “ve zdravém těle zdravý duch” poznáte rozdíly ve vaší psychické kondici, když bude dobrá ta fyzická.