ZajímavostiZdraví

Počet lidí zneužívajících léky na úzkost i nespavost přibývá

Doba koronavirová se výrazně zapsala do našich životů. Zatímco některé to nepostihlo takřka vůbec, jiní se dostali do existenčních problémů, s nimiž přišla i celá řada závislostí. Své trable řešili alkoholem, z finančních potíží se chtěli dostat s pomocí her a gamblerství bylo to, co jim zanedlouho zaťukalo na dveře. Kromě těchto nevlídných dopadů se také během aktuální pandemie zvýšil počet lidí, kteří zneužívají léky na úzkost a nespavost. Berou si jich až příliš, stávají se na nich závislí a ohrožují tím své zdraví.

Psychoaktivní léky zneužívá bezmála milion lidí

Není to tak dávno, co se čísla pacientů zneužívajících psychoaktivní látky pohybovala v daleko nižších cifrách. S příchodem koronaviru a mnoha problémů s ním spojených se však tento počet výrazně zvýšil za poměrně krátký čas. Nedávné statistiky ukázaly, že psychoaktivní látky v České republice odhadem zneužívá bezmála jeden milion lidí (konkrétně 900 tisíc). Do kategorie těchto léčiv spadají například hypnotika, dále analgetika nebo sedativa. 

Podle odborníků se zneužívání léčiv nevyskytuje jenom u lidí, kteří se delší dobu řadí mezi závislé jedince. Počet případů roste také v obecné populaci. 

Závislost na lécích se stává stále výraznějším problémem

I když v minulosti byla závislost na lécích spíše upozaďovaná, nyní se začíná jedná o velmi výrazný problém, který má samozřejmě stejně následky jako jiné závislosti. Nejlépe lze přirovnat k závislosti na drogách. Jsou pro ně specifické podobné příznaky. 

Sedativa užívají hlavně ženy

Ze statistik také vyplývá, že problém se závislostí na lécích mají nejčastěji ženy, respektive jedná se o závislost, která je mezi něžným pohlavím daleko více rozšířená. Zneužívání sedativ (a také hypnotik) podle odborníků roste s věkem. Nejvíce žen zneužívajících psychoaktivní léčiva spadají do starších věkových skupin.