Trápí vás schizofrenie? Tohle jsou její nejčastější příznaky

Ve chvíli, kdy se u pacienta projeví duševní onemocnění, není sám schopen si pomoci. Vše je ale mnohem snazší, pokud si uvědomí, že má určité obtíže, které je třeba řešit. Schizofrenie je jednou z těch, které přicházejí nenápadně, ale mohou mít vážnější následky. Poznejte její příznaky včas.  

Schizofrenie si nevybírá 

Zasáhnout může jak ženy, tak muže a většinou se projevuje až ve středním věku. Proto může svého nositele opravdu překvapit. Vnímání je najednou mimo realitu, mozek pracuje jinak, než je obvyklé, a to může vést k nebezpečným situacím.  

Halucinace 

Nemusí to být jen přepracováním, když ve své hlavě zaznamenáte změny. Lidé trpící schizofrenií mají sluchové i zrakové halucinace, které jim mohou způsobovat zmatení, strach a nepříjemné situace. Pokud se u vás taková nepříjemnost opakuje, určitě neváhejte s návštěvou doktora.  

Podobné obtíže může pacient zaznamenat při komunikaci s ostatními. Schizofrenie často vede k tomu, že lidé mluví zmateně, nedokážou v klidu přemýšlet a jejich odpovědi nedávají smysl nebo jsou mimo téma.  

Zmatené myšlenky a halucinace často vedou pacienta také k tomu, aby konal. Až v této chvíli se schizofrenie stává nebezpečnou pro pacienta nebo jeho okolí.  

Negativní ovlivnění života 

S odbornou pomocí se výše zmíněné příznaky dají řešit. Horší situace ovšem nastává ve chvíli, kdy se pacient uzavírá do sebe, na své emoce již nereaguje a stává se chladným, až bez citu. Mnohdy už jen ze strachu tato osoba není schopná reagovat i na silné emoční zážitky.  

Nic ji nezpůsobí pocit smutku, radosti nebo jiné silné emoce a zdá se, jako by takový člověk jen přežíval. I když se zdá, že je na první pohled pacient s takovou situací srovnaný a přijímá ji, ve skutečnosti potřebuje odbornou pomoc ještě víc. Lékař předepisuje pomocné látky, které negativní projevy utlumují, a naopak podněcují k příjemnému prožívání reality.