Bydlení

Pěstujte jiřiny na zahradě i v květináčích

Chcete mít letos svou zahradu plnou pestrých květin? Pak byste si měli do svých záhonů vysázet jiřiny, které jsou krásné květiny nesoucí ženské jméno. A stejně jako ženy jsou i jiřiny naprosto něžné a krásné na první pohled. Zároveň jsou však nenáročné, což je ostatně liší od každé ženy, kterou potkáte. Už od pradávna se jiřiny považují za symbol boha Slunce. Tak je vnímali například staří Aztékové.  

Většina lidí je pěstuje jenom na zahradách v záhoncích, ale pravdou je, že některé druhy je možné pěstovat také v květináčích. Jednotlivé pěstování se v ničem takřka neliší, jen se některým odrůdám daří lépe v květináčích, jiným zase v záhonech.  

Jak pečovat o jiřiny? 

Jak jsme zmínili, jiřiny nejsou žádné náročné květiny. Mají rády slunečnou polohu a zároveň hlinitou, výživnou a dobře propustnou půdu. Pokud jim toto dopřejte, budou vám opravdu vděčné. Abyste se dočkali hojného množství rozkvetených jiřin, doporučujeme upravit kyselost půdy, a to na neutrální hodnotu tak, že přidáte dolomitický vápenec.  

Jiřiny je třeba pravidelně zalévat, a to hlavně po výsadbě. I když jiřiny nejsou na vláhu příliš náročné, těsně po vysázení to potřebují. Během pěstování doporučujeme jiřiny vydatně pěstovat hlavně během dlouhotrvajícího sucha.  

Pokud jiřiny dorostou do větších výšek, doporučujeme k hlíze přidat oporu, aby se takto předešlo polámání vlivem větru.  

Jak se jiřiny rozmnožují? 

Co se týče rozmnožování této rostliny, rozmnožují se dělením hlíz. Tímto způsobem podpoříte násadu na květ. Hlízy dělte raději každý rok. Oddělené hlízy pak sázejte ideálně během dubna, nejpozději však začátkem května, aby vám však stihly udělat pořádnou parádu. Doporučujeme je zakrýt vrstvou půdy, aby během pozdních jarních mrazíků nedošlo ke zničení rostliny. Vlivem mrazíků může rostlina uhynout.