Bydlení

Parametry garnýží, které vám pomohou ve výběru

Garnýž, to už není jen nějaká tyč, která má držet záclony či závěsy. Dneska už má také dekorativní účel. Aby vzhled vašeho interiéru podtrhovala a nikoli narušovala, je důležité vzít v potaz hned několik důležitých parametrů. Ty vám zároveň pomohou zúžit velmi široký výběr garnýží. Na co se tedy zaměřit, když chcete vybrat nové garnýže?

Rozměry a styl okna

Bohužel se nejedná čistě o jednoduchou práci, protože je potřeba zvážit také několik technických bodů. K nim patří právě rozměry okna.  V úvahu přitom vezměte také vzhled svého okna. Vyberte si napínací nebo vodicí okenní tyč se současným designem, klasické tyče s tradičním designem atd. změřte si své okno, garnýž by měla být asi o 10 až 20 cm delší.

Celkový design pokoje

Garnýže by se svým vzhledem měli hodit také k ostatním dekoracím, které máte doma. Spojte je se stylem, který převládá ve vaší místnosti. Rustikální styly kuchyně ocení dřevěné garnýže, podle konkrétního stylu mohou mít taktéž velmi ozdobné koncovky. Moderní kuchyně doplní plastové nebo kovové garnýže – pokud mají mít stříbrnou barvu, spojte ji s ostatními kovovými prvky v místnosti. Pokud jsou tyto matné, nekupujte lesklou garnýž.

Hmotnost látky

U záclon tento problém obvykle není, protože jsou poměrně lehké. Avšak některé závěsy mohou být opravdu těžké. A zde by mohlo hrozit prověšení garnýže nebo její spadnutí. Garnýž by tedy měla být dostatečně pevná. Odolnost je jednou z nejdůležitějších vlastností, které od své garnýže chcete.

Osobní preference

Jakmile zvážíte všechny praktické a technické body, můžete vyloučit nevhodné garnýže. A z těch, které vám zbydou už můžete volit podle vlastního uvážení. Můžete se nechat omezit rozpočtem, ale jinak je vše na vás. Ti, kteří se rozhodnout pro neviditelné garnýže (kolejnice instalovaná do stěny nebo stropu) mají práci ušetřenou.