Bydlení

Japonská azalka a pěstování. Rozzařte svou domácnost barevnou krasavicí

Azalky jsou krásné společnice, které zdobí okenní parapety. V současné době je možné pěstovat až pětasedmdesát druhů, z nichž nejrozšířenější jsou neopadavé azalky japonské a její kříženci. A právě na tuto odrůdu možná narazíte při toulkách hobbymarketem. Chcete si jí zpestřit svou skalku nebo právě okenní parapet? Japonská azalka a pěstování – to není žádná věda! 

O japonských azalkách 

Nejdříve stojí za zmínku vědět, s čím vlastně máte tu čest. Japonské azalky jsou neopadavé keře, které patří mezi takzvané hybridy. Listy jsou velice malé, drobné, oválné, mírně lesklé, zeleného zbarvení, ovšem na podzim se mění do vínového odstínu. Krásných květů se dočkáme v jarním období, konkrétně mezi dubnem a květnem. 

Buďto vás ve zmiňovaném období mohou překvapit květy bílé a růžové nebo červené či až oranžového zbarvení. Azalky však mohou mít i fialovou barvu. 

Japonská azalka a pěstování 

Jak tedy pěstovat krásnou japonskou azalku, aby nám dělala radost a sklízela jeden obdiv za druhým? Na pěstování není nic těžkého a japonská azalka toho mnoho nevyžaduje. Důležité je najít vhodné stanoviště, konkrétně lehkou, živnou a vlhkou půdu, která bude kyselá na pH. Ideální místo je v polostínu, případně v stínu, kde takřka neopadávají. Na slunci se dočkáte přesně opačného efektu.  

Azalky je zapotřebí sadit do rašeliny a aby se předcházelo naprostému vyschnutí, půdu mulčujeme. K tomu všemu nezapomínáme na hnojení, používáme speciální hnojivo na rododendrony a azalky. 

Během růstu nezapomínáme na tvarování střihem. Nůžky do rukou chopíme v okamžiku, kdy je po odkvětu, aby rostlina stihla vytvořit poupata na další sezonu. Odstraníme poté odkvetlé květy, které bohužel rostlinu vysilují. 

Jak na množení? 

Pokud se rozhodnete rostlinu množit, doporučujeme množit hřížením. To sice trvá až dva roky, ovšem výhon zakoření dostatečně, což je skvělý základ pro úspěšné pěstování azalky.