Zdraví

Osteoporóza jako zloděj kostí. Věděli jste, že dokáže i zabít?

Je někdy úsměvné, jak se řada lidí bojí obyčejné rýmy. Rýma je však onemocnění, respektive nachlazení, které je v porovnání s jinými chorobami naprosto banální. Daleko nebezpečnější je například onemocnění zvané osteoporóza, což je onemocnění, kterému se také přezdívá zloděj kostí. Už dávno se nejedná o žádné vzácné onemocnění, právě naopak – jedná se o strašáka ve skříni, kterého se bojí nejeden Čech.  

Osteoporóza je vlastně řídnutí kostní tkáně – jedná se o zcela tichého, ale velice záludného prevíta, který může člověka bohužel i zabít. Málokterý člověk si to uvědomuje, ale je to opravdu tak.  

Jaké jsou projevy osteoporózy? 

Osteoporóza má stejně jako jiné nemoci specifické příznaky. Při jejich odhalení raději rychle zamiřte k lékaři, i kdyby se mělo jednat jenom o planý poplach. Nejčastějším projevem nemoci bývá třeba zlomenina klíčku stehenní kosti. Jenom tento projev nemoci je tak vážný, že na něj umírá dvacet procent všech nemocných. Zlomenina totiž člověka upoutá na lůžko. V souvislosti s tím mnoho pacientů, zejména těch starších, dostává zápaly plic, tudíž se tělo dostává do celkového ohrožení. Objevit se ale mohou i jiné zdravotní komplikace.  

I když samozřejmě mnozí lidé zvládnou zmíněnou zlomeninu, i tito pacienti tvrdí, že nepociťují žádné vítězství. Někteří z nich totiž zůstanou na vozíku, jiní mají výrazně zhoršenou kvalitu života.  

Jak předcházet osteoporóze? 

Lze osteoporóze nějak předcházet? To je otázka, kterou si jistě nyní pokládá nejeden člověk. Ano, i tomuto onemocnění lze předcházet, a to třeba tak, když budete chodit na pravidelné vyšetření kostí. Může se tak odhalit i rozvoj nemoci, pokud by nemoc náhodou byla v kostech už zakořeněná.  

Také je skvělou prevencí úprava jídelníčku nebo třeba úprava způsobu života. Více tipů jistě poskytne lékař, který moc dobře ví, jak nemoci předcházet a co je jako prevence nejúčinnější a nejefektivnější.