Zdraví

Onemocnění jater pramení z mnoha rizikových faktorů

Lidské tělo je velice schopný nástroj, který umí opravdu věci. V současné době je klíčové, abychom se o něj starali se vší slušností a pečlivostí, především ho tedy musíme poslouchat. Protože právě tělo nám velice rádo říká, když něco není v nepořádku. Dokonce může upozornit i na onemocnění jater, což je problém pramenící z řady rizikových faktorů. Nespadáte i vy, náhodou, do rizikové skupiny, kterou může toto onemocnění zchvátit? 

Obezita, vysoký cholesterol i cukrovka 

Mezi rizikové faktory patří celá spousta vjemů. Jedním z nich je vysoký cholesterol, který může vést nejen k nebezpečnému onemocnění jater, ale také ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, na která se v České republice umírá rekordním tempem.  

Vedle vysokého cholesterolu je rizikovým faktorem také obezita, cukrovka a bohužel také takzvaná spánková apnoe. Patří-li zmíněné problémy k vašemu každodennímu chlebu, zbystřete a sledujte příznaky, které onemocnění jater mohou prozradit. 

Bolesti břicha, otok břicha i celková únava 

K typickým symptomům patří bolesti břicha, únava nebo také otok břicha. Jak už bylo zmíněno, tělo si řekne, kdy s ním není něco v nepořádku. A onemocnění jater má zmíněné typické příznaky. Zpozorněte především, pokud dojde k začervenání dlaní, zažloutlé pleti nebo se zviditelní žíly pod kůží. V takovém případě je nutné zamířit za svým lékařem, se kterým svůj zdravotní stav prokonzultujete. 

Nepodceňujte rizikové faktory 

Onemocnění jater však není to jediné, co vám hrozí v případě, pakliže do skupiny rizikových faktorů spadáte. Vysoký cholesterol, obezita nebo cukrovka mohou přispívat ke vzniku řady jiných a stejně závažných onemocnění.  

Řeč byla například o kardiovaskulárním onemocnění, na které v České republice umírá každým rokem největší procento lidí (pomineme-li covid).