Nezvaní hosté ve vašich domácnostech
Deratizátoři se často dostanou na místa, která nejsou úplně příjemná. Spojují se s tím nepříjemné úkony, jako sbírání uhynulých hlodavců a hubení hmyzu. K dispozici jsou ale veškeré hygienické pomůcky a klidně i skafandr. Kvalitní filtry díky masce nepropustí žádný zápach. Deratizátoři mají osvědčení u Sdružení pracovníků DDD pro Českou republiku. Zkratka DDD znamená dezinfekce, dezinsekce, deratizace a certifikace má 3 stupně. Základní, mistrovský a toxický. Každý z jednotlivých stupňů opravňuje k trochu jiným činnostem. Základní dovoluje práci zaměstnance, mistrovský umožňuje zasahovat také v potravinářských provozech, zaměstnávat pracovníky a školit je, který získáte po pěti letech praxe. Toxický certifikát opravňuje k používání vysoce jedovatých látek aplikovaných při silném napadení v hospodářských prostorech, třeba mlýnů a sil.
Časté hubení škůdců
Nejčastěji se hubí v letních měsících zejména vosy, sršni a mravenci, kteří přes zimu nevylézají ven. Celoročně se hubí potkany, myši, štěnice a šváby. Často mají lidé problém i s krysami. Pletou si je často ale s potkany. Dříve byly všude krysy, potkani se k nám dostali o něco později. A jsou dost agresivní a vytlačili krysy do pozadí. Krysy se již vyskytují jen ojediněle. Potkani se sdružují zejména ve sklepních prostorech. Krysy lezou směrem nahoru, většinou na půdy. Kuny hodně škodí, vyžírají zateplení pod střechou, lezou do automobilů a překousávají kabely. Velmi jim chutná bužírka. Chrání je ale zákon a nesmí se hubit. Můžete je odchytit do živo-lovné klece a zase vypustit. Myslivci v určitém ročním období také kuny loví. Dále jsou v podstatě také chránění sršně. Ve volné přírodě se na ně nesmí vyvíjet jakýkoliv likvidační tlak. Na vašem pozemku při bezprostředním ohrožení se o ně postará firma.
Škůdci umí překvapit
Místa výskytu škůdců se příliš neliší, ale občas překvapí. Potkani mohou mít hnízdo i ve funkčním mrazáku v kusu masa. Neublíží jim ani teploty v minusových číslech, kde v klidu vegetují. Cvrčci domácí u chovatelů terarijních zvířat občas utečou a stanou se z nich pěkně nepříjemní noční kamarádi, kteří vás nenechají v noci spát. U švábovitého hmyzu funguje metoda hubení v podobě nastražení požerových nástrah. Jde o gel obsahující účinnou látku. Švábovitý hmyz totiž po sobě ve svých hnízdech také pojídá vlastní výkaly. Šváb se vrací do kolonie a zanese jed až do epicentra, kde vzniká dominový efekt účinkující více než postřiky. Ty ale také někdy přijdou víc vhod, záleží na situaci.