Zajímavosti

Nešlapte si po štěstí

Jde většinou o drobnosti, kterými si kazíme svůj život s velkými následky. Zjistěte, jak si sami bráníte být spokojení a co s tím můžete dělat.Když se kohokoliv zeptáte, zda on touží být šťastný, každý řekne ano. Málokdo si uvědomuje, že je sám sobě největším narušitelem harmonie. Děláme to všemi těmi vztahy, které nám vůbec nic nedávají, ale jen berou, nesplnitelnými cíli a úkoly, které nikdy nedotáhneme do konce. Špatně se chováme v sobě, což má kořeny v dětství či dospívání. Třeba nás rodiče příliš kritizovali, cítili jsme se nemilovaní, učitel nám ve škole dával najevo, že jsme úplně k ničemu a podobně. Tato jevy se pak projevují v dospělosti a podvědomě se pořád snažíme vrátit do situace v dětství, i když nám způsobuje bolest. Logicky to nedává smysl, ale přitahuje nás to, co známe, nikoliv to, co je pro nás nejlepší. Není snadné najít cestu z bludného kruhu. Od samo-sabotujících mechanismů se oprostíme, když je vědomě pojmenujeme.

Myslete velmi konstruktivně

Když si pořád opakujeme, jak jsme nemožní, činí nám to zbytečný stres a bráníme si, aby k nám přišlo řešení situace. Začneme považovat obvinění, jako jsem tlustá a nepřitažlivá, za fakt a ztrácíme chuť k životu. Myšlenky, co nás obtěžují, přichází ve chvíli, kdy jsme v nerovnováze. Nepohodlí je způsobeno předchozími zkušenostmi. Zapište si co vás tíží a přijměte věc, která vás trápí a rozčiluje. Odpusťte sami sobě i těm, kteří v tom někdy sehráli svou roli.Mentalita oběti je strašák. Nevěříme, že existuje způsob, jak situaci změnit. Mentální oběť je osoba, co má pocit, že se jí něco přihodilo, ani neví jak, a neví jak z toho ven. Jako oběť se cítí, když nemá svůj život pod kontrolou, něco se děje a ona není aktivním činitelem. Viní ostatní za zpackaný osud. Jde o nedostatek sebejistoty a z touhy po uznání. Oběti se chovají tak, jak se nesprávně domnívají, že to po nich chce okolí. Zažívají velké nepohodlí, protože se sice navenekpřizpůsobí, ale vnitřně s tím vůbec nesouhlasí.

Trénink laskavosti k sobě

Nepřipadáte-li si zodpovědní za své chování a pocity, role oběti je pohodlná, ale snižuje sebevědomí. Když vystoupíme z role, narušíme to, čeho se přirozeně bojíme. Jste to jen my sami, kdo může změnit k lepšímu svůj život.Lidé s nízkým sebevědomím mají na sebe nereálné nároky. Ani okolí nikdy nemůže dostát jejich přísným požadavkům.Černobílé vidění, kdy zapomenete na matčiny narozeniny a už si sypete popel na hlavu, že jste mizerné děti, zveličujete své chyby a strachy, a vše pozitivní necháváte projít bez zájmu, je zhouba.Proč by se toto hodnocení mělo vztahovat k nám? Negativní tvrzení změňte. Ve chvíli, kdy mozek zase rozjede starou známou písničku o tom, že jste vy ti nejhorší na světě, řekněte mu klidně nahlas dost a najděte pozitivní myšlenku. Nesmím si změňte na chtěla bych nebo nechci. Budou chyby i návraty k nefunkčním zvykům, ale je třeba vytrvat a zkusit to znovu.