KrásaZdraví

Návyky, které ničí naše zuby

Krásný a zářivý úsměv – to je chlouba nejednoho člověka. Bohužel najdou se někteří, kteří se zrovna zářivým úsměvem pyšnit nemohou. Někteří lidé mají zubní sklovinu tak poškozenou, že se opravdu neradi smějí a neradi vystavují zuby na obdiv. Na vině jsou často špatné návyky, které jsme si za dobu žití na světě vypěstovaly. Pojďme si zmínit několik konkrétních návyků, jež stojí za ne zrovna působivým chrupem.  

Skřípeme zubama 

Jedním z největších problémů, které výrazně poškozují naše zuby, je skřípání zubů. Při skřípání zubů dochází (byť k nechtěnému) obrušování zubní skloviny. Většinou je tento problém spojen se stresem nebo jsme si ho vypěstovali jako svůj spací návyk. V takovém případě ho často nedokážeme ovládat a zbavit se ho se jeví jako nemožné. Pokud víte, že skřípete zubama ve spaní, měli byste používat silikonovou ochranu zubů na noc, která předejdte poničení zubní skloviny.  

Koušeme led 

Libujete si v tom, že koušete led? Ať už vodovou zmrzlinu nebo klasický led vytažený z mrazáku? Pak taktéž poškozujete svůj chrup. Led je totiž velice tvrdou látkou, která může mít na svědomí rozštípnutí zubu nebo prasknutí zubu. K prasknutí navíc může dojít až po nějaké době, nikoli ihned.  

Jíme želé bonbony 

Říká se, že želé bonbony prospívají našim kloubům. Možná to je – možná to není pravda, ostatně co pravda je, tak že želé bonbony zrovna neprospívají našemu chrupu. Všechny sladkosti (čili nejen želé bonbony) podporují tvorbu zubního kazu. Nevýhodou želé bonbonů je to, že se mohou na zubech držet i několik dnů, proto jsou daleko větší hrozbou než klasická čokoláda či podobné sladkosti a cukrovinky.  

Pijeme slazené nápoje 

Určitě jste slyšeli o tom, že se po sladkých šťávách a limonádách tloustne. Ovšem slazené nápoje nejsou jenom důvodem vzniku obezity, ale také stojí za výrazným poškozením zubní skloviny.