Zdraví

Jak se v těle projevuje nedostatek železa?

Železo je jednou ze základních a klíčových živin, které tělo ke svému správnému a bezproblémovému fungování potřebuje. Obvykle dodáváme železo do těla formou stravy, ale je pravdou, že ne vždy je strava dostatečně bohatá na tuto látku. Je proto dobré do svého jídelníčku přidat i doplňky stravy, které si pohlídají, aby v těle železo sídlilo v dostatečném množství. A pokud by se tak nestalo – pokud by se tělo potýkalo s nedostatkem železa, věřte, že byste to urychleně poznali.  

Tělo je totiž fantastický stroj, který na sebe upozorní, když je něco v nepořádku. Umí se ozvat, když mu chybí voda, také se umí ozvat, když mu chybí zmiňované železo. Nabízí se nyní otázka, jak poznáme, že nám chybí právě ono železo? 

Chudokrevnost 

Nedostatek železa se projevuje například takzvanou chudokrevností. Té se také jinak říká anémie nebo také blednička. Člověk by si měl uvědomit, že železo je základním stopovým prvkem v lidském organismu a bez něj tělo nemůže fungovat tak, jak má. Konkrétně se bez dostatku železa neprodukují červené krevní barvivo a množství hemoglobinu v červených krvinkách klesá postupně na nulu.  

Pokud je pokožka bledá, suchá a pokud velice často dochází k lámavosti nehtů nebo se zhoršuje kvalita vlasů, v takovém případě se nemusí jednat přímo o chudokrevnost, ale jsou to opět jenom další symptomy, které poukazují na nedostatek železa v těle. 

Únava a nepravidelná srdeční činnost 

K dalším příznakům toho, že v našem těle chybí železo je také neobvyklá únava, která nás zkrátka neopouští. Také mluvíme o nepravidelné srdeční činnosti nebo o dušnosti a bolestech hlavy. I ty mohou být důkazem nedostatku železa. 

Závěrem je třeba konstatovat, že veškeré příznaky mohou poukazovat i na jiný problém, nemusí nutně poukazovat na nedostatek železa, i když většinou na tento problém opravdu poukazují.