Krása

Masáže jizvám výrazně pomáhají

Možná máte úraz v dětství, zákrok estetické medicíny, nebo třeba císařský řez po porodu dítěte.Jak pracovat s jizvami tak, aby byly co nejmenší a nejestetičtější?Operovat úplně bez jizev není možné. Vždy je třeba kůži rozříznout a při tom se poškodí kůže a vznikne jizva. Ta je výsledkem procesu hojení na kožním povrchu. Estetická chirurgie by měla mít téměř neviditelné jizvy v popisu práce, ale o charakteru následné jizvy rozhoduje opravdu mnoho faktorů. Ne všechny jsou ovlivněny pouze rukama chirurga. Plastický chirurg se vždy snaží, aby vzniklá jizva byla co nejmenší a také nejméně nápadná. Volí tedy její tvar, umístění a řez v takovém místě, aby byla jizva nenápadná. Pracuje jemně, aby co nejméně poškodil v okolí řezutkáň. Stejně se snaží o jemné a precizní kožní suturu u sešití kůže. Jde o základ fyziologického operování.

Hojení jizev

Tvorba jizev je individuální záležitost a každý člověk se hojí jinak. I při nejpečlivější práci chirurga může vzniknout nevzhledná, hrubá, hypertrofická či keloidní jizva. Způsob hojení nelze předem odhadnout Chirurgické odstranění jizev je vyříznutí jizvy, posun okolí tak, aby rána již nebyla pod tahem, a následuje jemné sešití. Často tento postup pomůže, ale dokonalý výsledek nelze nikdy zaručit.Největší oříšek jsou rozsáhlé jizvy, které často omezují pohyb v kloubech a jizvy po rozsáhlém popálení. Jizva může být bolestivá na dotyk a problémem je také estetická stránka. Péče o jizvy v pooperačním období jsou často součástí samotného chirurgického výkonu. Dobrý plastický chirurg své pacientky informuje o promazávání jizev atlakových masážích jizvy.Masáže jizev nejsou moc příjemné, často bolestivé, ale je to cesta, jak průběh pozitivně ovlivnit. Dobrým pomocníkem jsou masti se silikonem a silikonové náplasti, a u rozsáhlých jizev speciálně vyrobené silikonové návleky.

Jizva po letech

Dobře ošetřovaná jizva po letech dozrává a stává se skoro stejnou jako je ostatní tkáň, s trochu jiným barevným i povrchovým reliéfem. V ideálním případě jizvy po letech téměř zaniknou. Pokud se do jizvy po letech řízne, když třeba po císařském řezu žena absolvuje znovu císaře, nebo při opakované rekonstrukci prsou, jizva se chová stejně jako ostatní tkáň. Dobře zhojená a stabilizovaná jizva není problém. To se netýká rozsáhlých a nestabilních jizev, třeba po hlubokých popáleninách. Taková tkáň je bohužel navždy nezvratně a těžce poškozená.