Kopřiva pro zdraví. Bylinka, která pomáhá
Při procházce přírodou byste narazili na mnoho rostlin. Jenom málokdo si však uvědomuje, že řada z těchto rostlin je vlastně léčivá. Třeba taková kopřiva – na tu nemáme dobré vzpomínky hlavně z dětství, kdy nás popálila prakticky ihned, co jsme se jí omylem dotkli. Jenže pravdou je, že právě kopřiva, po které vznikají na pokožce drobné pupínky, patří k bylinkám, které umí léčit v celé své kráse. Léčivá je totiž každá část kopřivy čili jak nať, tak i kořen a semena.
Dalo by se říct, že kopřiva se pyšní výjimečně pozitivními účinky na zdraví. Působí jak vnitřně, tak i vnitřně. To už ale věděli v dávné historii, kdy kopřivu využívali hlavně k pročištění žaludku. Pokud byste nahlédli do historických herbářů, zjistili byste, že kopřiva se dále využívala i při onemocnění průdušek, dně a také při vypadávání vlasů. Podobně se ostatně využívá i dodnes.
Jaké jsou účinky kopřivy?
Jak již bylo zmíněno, kopřiva působí jak vnitřně, tak také zevně. Co se týče vnitřních pozitivních účinků, ulevuje kupříkladu od nemocí dýchacích cest, také napomáhá při poruše krvetvorby či ulevuje od průjmových onemocnění, která mohou být spojená i s krvácením. Také je první pomocí při vysokém krevním tlaku nebo při zvětšené prostatě, při které se používá hlavně kořen z rostliny.
Co se týče zevních pozitivních účinků, kopřiva ulevuje od některých kožních nemocí, jako jsou ekzémy nebo vyrážky. Kromě jiného se používá při péči o vlasy. Jak již bylo zmíněno, mírní vypadávání vlasů.
Semínka jsou často opomíjená
Kopřiva je bylina, která pomáhá v celé své kráse. Jinými slovy pomáhají prakticky všechny její části. Dokonce i semínka, která jsou bohužel velice často opomíjená. A je to škoda – právě semínka se totiž pyšní řadou pozitivních účinků. Kupříkladu pomáhají při vyčerpání nebo podporují fungování paměti, kterou zároveň zlepšují.