Zdraví

Jak se zbavit pálení žáhy

Pálení žáhy je velice častý problém, který nás umí několik minut či dlouhých hodin pořádně potrápit. Vzniká většinou po snězení nevhodného jídla, které podráždí náš jícen. Pálení žáhy je tedy typickou vánoční potíží. Přece jenom vánoční svátky na sklonku roku se nesou ve znamení velkého množství jídla a palčivý pocit za hrudní kostí je prakticky neustále na denním pořádku. Jak ho rychle zahnat? 

Je třeba konstatovat, že pálení žáhy nevzniká jenom z důvodu konzumace špatných potravin nebo z důvodu přejedení. Jedním z předních důvodů, proč pálení žáhy vzniká, je i alkohol. Žáha nás “pálí” velmi často i z důvodu kouření cigaret.  

Sáhnout můžete po lécích 

Pokud vás pálení žáhy trápí, pokud je to opravdu častý problém, se kterým chcete aktivně bojovat, nabízí se pomoc z lékáren. V lékárnách jsou naštěstí volně prodejné léky, které velmi rychle ulevují od nepříjemného pocitu za hrudní kostí.  

Odborníky jsou doporučované hlavně léky typu – Rennie nebo Talcid či Tums. V lékárně jsou také dále prodejné léky jako Apo-Ome nebo Loseprazol, které se neužívají v akutních případech, ale především ve chvíli, kdy jsou potíže častější (pálení žáhy však není nijak hrozné, jen nepříjemné). 

Pálení žáhy se můžete zbavit i přírodní cestou 

Je třeba konstatovat, že pálení žáhy se můžete zbavit i přírodní cestou. Pomoc nabízí kupříkladu bylinky. Stačí si udělat směs z bylinek, které jinak ulevují od problémů trávicího ústrojí. Pomocníkem je však také jedlá soda. Při jejím užívání však buďte velice opatrní. Při nevhodném nebo nepřiměřeném užívání může situaci spíše zhoršit než zlepšit. Navíc jedlá soda nebude fungovat dlouhodobě. Je to spíše jednorázová pomoc při akutních bolestech. Při jejím dlouhodobém užívání může naopak zhoršit pálení žáhy – dlouhodobé užívání totiž vede k překyselení žaludku.