Bydlení

Které věci nám doma způsobují stres?

Každý den se těšíme, až se opět vrátíme domů. Myslíme si, že se doma zbavíme stresu, který si s sebou neseme z práce. Jenže pravdou je, že stresu se možná nezbavíme ani doma. Možná nás stres neopustí ani v okamžiku, kdy vejdeme vchodovými dveřmi do našeho příbytku. Na vině může být to, že se i v naší domácnosti nachází několik věcí, které nám hromadí napětí v těle. Víte, co konkrétně může i v pohodlí milovaného domova způsobovat nepříjemný pocit napětí, který nám jenom krátí náš život a ruinuje zdraví? 

Až příliš velký nepořádek 

I když si to možná neuvědomujete, stres v nás dokáže probudit i obyčejný nepořádek. Když je kuchyně plná nádobí, když je obývací pokoj v takové podobě, jako kdyby v něm vybuchla bomba. Přesně takové výjevy v nás mohou vyvolat ohromný stres, který nám poté nedá spát. Výčitky z nepořádku nás doženou a náš spánek je poté velice nekvalitní.  

Zejména, pokud máme mobilní telefon u postele. To je další z věcí, která nám dokáže doma způsobit stres. Mobilní telefon by neměl být u naší postele. A mýlí se ten, kdo tvrdí, že vypínat zvuk stačí. Nestačí to. Pokud vám mobilní telefon leží vedle hlavy na nočním stolku, nenechá vás v klidu se vyspat.  

Až příliš velký hluk 

Také vás může dohánět do stresových situací hluk. Mnozí lidé žijí na rušném místě, mnohým z nich se pod okny projíždí tramvaj nebo hromada aut. Zkrátka a dobře i hluk patří mezi stresové faktory a může se v nás z toho důvodu enormně hromadit napětí.  

Podle všeho je nejlepší hluk ten, který je zdánlivě neškodný. Mluvíme hlavně o ruchu z ulice čili o hlasech, křičících dětech nebo jenom o dvou babičkách, které si venku na lavičce povídají.  

Špatné osvětlení 

Jen málokterý člověk si uvědomuje, co s námi dělá špatné světlo. S lidskou psychikou umí zatočit nejen přílišná tma v interiéru, ale také naopak přílišné světlo. Musíme se s osvětlením cítit dobře, musí nám být sympatické. Jen tak se doma budeme cítit skutečně dobře.