Bydlení

Jak pěstovat ovoce tak, abychom se vyhnuli škůdcům a nemocem?

S příchodem teplých měsíců se řada pěstitelů pustila do sázení a pěstování ovoce. Zatímco někteří jsou přichystáni na takzvané bio pěstování, řada pěstitelů ví, že i ovoce mohou napadnout škůdci nebo nemoci, proto jsou přichystáni s pesticidy v rukou. Jenže pravdou je, že pěstování ovoce se skutečně obejde bez sebemenšího postřiku nebo jiných chemikálií. Jen je třeba vědět, jak jaký druh ovoce pěstovat, abyste předešlo zmiňovaným problémům. 

Pokud budete pěstovat zahradu bez pesticidů a bez chemikálií, budete pěstovat takzvané bio ovoce. Ovoce tak bude chutnější, šťavnatější, také bude hezčí na pohled.  

Jak pěstovat jahody bez chemie 

Nejčastěji pěstovaným ovocem na zahradě je pravděpodobně jahoda. Jahodník je však poměrně náročný na péči, je třeba záhony pravidelně okopávat, jelikož plevel je přesně to, co jahody často sužuje. Abyste se vyhnuli škůdcům nebo nemocem, konkrétně plísni šedé, která má tendenci jahody okupovat, měli byste přejít k mulčování záhonů, případně jahody vysaďte do mulčovací netkané textilie. Tím pádem vám odpadne veškeré stříkání chemie.  

Jak pěstovat angrešt a rybíz bez chemie 

Velice často je na zahradách pěstován rybíz. Aby však rybízové záhony nebyly příliš smutné sází se na pěstování angreštu, který dokáže rybízové záhony trochu ozvláštnit. Aby tyto druhy ovoce dobře plodily, měli byste je pěstovat na slunném stanovišti, kde bude vlhčí půda. Abyste předcházeli zbytečným postřikům, mezi jednotlivé keříky vysázejte aromatické byliny, jako je například pelyněk nebo máta.  

Jak pěstovat maliny a ostružiny bez chemie 

Bez chemie lze kupodivu pěstovat také maliny a ostružiny, které jsou opět velmi často pěstovaným ovocem. Běžně byste je jinak našli také na mnoha mýtinách nebo pasekách. Pokud se je rozhodnete pěstovat na své zahradě, opět byste neměli zapomenout na mulčování, protože i v tomto případě mulčování zabraňuje chorobám.