Bodla vás včela nebo vosa? Víme, co dělat

Přichází opět to období, kdy se budeme po zahradě prohánět bosí a kdy si budeme užívat to, jak je tráva měkká a příjemná. V souvislosti s tím se pojí nepříjemný fakt, a sice opět se může stát, že vás po roce bodne včela nebo vosa, na kterou nechtíc šlápnete, když se budete bosí prohánět na zahradě. Bodnutí od včely či vosy není nikdy nic příjemného, na druhou stranu při rychlém jednání dojde k rychlému splasknutí otoku a o nic nebezpečného se jednat nebude. Jak jsme však zmínili, je třeba začít jednat rychle, což znamená, že by měl člověk vědět, co v takové chvíli dělat.  

Pokud se přece jenom objeví chvilka nepozornosti, kterou pocítíte tak, že vás bodne vosa nebo včela, doporučujeme vytáhnout žihadlo, pokud se v noze nebo kdekoli jinde nachází, a zajít si do kredence pro několik surovin, které dokážou velice rychle splasknout oteklost, která se po bodnutí hmyzem vyskytla.  

Cibule nebo brambora 

Jelikož může být bodnutí vosou či včelou jedovaté, je opravdu nutné přistupovat k bodnutí velice rychle, aby se předcházelo budoucím zdravotním komplikacím. Na pomoc si stačí vzít například cibuli, která sice zapáchá, ale která je skvělým pomocníkem na vosí bodnutí. Kromě toho pomáhá také plátek syrové brambory, který má podobné účinky jako zmiňovaná cibule.  

To jsou však fígle, které zná pravděpodobně každý. Pojďme si prozradit méně známé pomocníky, kteří nás také zbaví nepříjemné bolesti a ještě nepříjemnějšího otoku.  

Další pomocníci na vosí či včelí bodnutí

Účinnou pomocí jsou také květiny, respektive okvětní lístky jitrocele. Pomoc nabízí i řebříček obecný, který zbavuje především nepříjemného svědění i podráždění pokožky. Pokud si předem spaříte banán, ze kterého uděláte kašičku, i to je jistá pomoc při bodnutí hmyzem.  

Pomáhají také nejrůznější olejíčky. Na mysli máme hlavně tea tree olej, také levandulový éterický olej nebo obyčejnou aloe vera, která umí doslova zázraky nejen při bodnutí hmyzem.