Bydlení

Jak z jara pečovat o trávník

I když letos mnoho sněhu nenapadlo, trávník přesto dostal zabrat. Přece jenom na něj usedaly mrazíky, které trávník ne zrovna dobře snáší. Pokud chcete trávník dostat opět do formy, je třeba o něj začít správně pečovat už z jara. Ostatně to ví každý zahrádkář, do čeho se musí nejdříve pustit a že tím prvním krokem, který na zahradě udělá, je právě trávník.  

Pokud jste majitelem zahrady, víte, že se bez trávy prakticky neobejdete. Tráva je bezesporu nejvyužívanější a nepoužívanější vegetační prvek na celé zahradě. Bohužel se nejedná o nic bezstarostného, je třeba o trávník pečovat a starat se o něj, ať už slouží k jakémukoli účelu.  

Začněte ve chvíli, kdy nebudou hrozit teplotní výkyvy 

Nabízí se otázka, kdy začít s péčí o trávník. Odborníci se shodují na tom, že o trávník je třeba začít pečovat ve chvíli, kdy už nebudou hrozit žádné teplotní výkyvy. Ze všeho nejdříve je třeba nastavit a následně také spustit automaticky závlahový systém, i když třeba na jaře nehrozí akutní sucha ani horké počasí. Trávník se tím dostane do jakéhosi stereotypu.  

Zahajte jarní vertikutaci 

Vertikutace čili odstraňování mechů a plstí z trávníku je činnost, do které se pusťte hned po první jarní závlaze. Do vertikutace byste se jako majitel zahrady měl pouštět dvakrát v roce, a to konkrétně na jaro a pak také na podzim. Jarní vertikutace je stejně důležitá jako podzimní, což si mnozí majitelé zahrad, kteří se pouští jenom do podzimní vertikutace, neuvědomují. Pokud neopomenete na vertikutaci, rázem se nebudete muset bát žádných houbových chorob nebo čehokoliv podobného, co by trávník mohlo během jara okupovat.  

Zlikvidujte plevel  

Během jarní péče o trávník nesmíte zapomenout na plevel a jeho následnou likvidaci. Do likvidace plevelů se pusťte s pomocí selektivního herbicidu. Také nezapomeňte upravit trávníkové okraje, pokud je trávník ohraničený obrubníkem.