Móda

Jak odstranit z oblečení pryskyřici?

Určitě to taky znáte – jste na procházce v parku, jdete si do parku číst nebo míříte na piknik s partou. Usadíte se k velkému stromu, který vám má být podporou, ale nakonec vaše záda jenom umaže svou pryskyřicí, které se také jinak říká smůla či taky smola. I když pryskyřice velice krásně voní, pravdou je, že dokáže velice znepříjemnit život. Když se totiž dostane na boty nebo oblečení, nejde tak snadno dolů, jak by si člověk představoval. Ostatně ona nejde snadno dolů ani z rukou, pokud se vám na rukou usadí.  

Ať už si ji přinesete domů na mikině nebo šatech, určitě se ptáte, jak pryskyřici z daného kousku oblečení sundat. Ono to opravdu není nic snadného, ale není to rozhodně nic nemožného. Jde to, aniž by došlo k výraznému poškození materiálu či oblečení.  

Jak rychle odstranit pryskyřici z oblečení 

Obecně platí jedno pravidlo, a to čím dříve, tím lépe. Nenechte pryskyřici zaschnout, nenechávejte ji na daném kousku oblečení zbytečně dlouhou dobu. Mnohé pomocníky máte většinou doma, skvrnu od smůly tak můžete očistit doslova ihned.  

Pomocníkem je třeba obyčejný lak na nehty, kterým stačí skvrnu polít a chvilku počkat. Tekutina se do pryskyřice vsákne a automaticky ji rozpustí. Samozřejmě to jde i s lihem nebo s podobným organickým rozpouštědlem. Sáhnout můžete i po benzinovém čističi. Postup je vždycky zcela stejný. Po čištění však nezapomeňte daný kousek opět vyprat, aby vám i hezky voněl.  

Zkuste to taky s olejem 

Mnozí lidé nedají dopustit na klasický olej, který se smíchá se saponátem a vodou v poměru 1:1:1. Směs se jenom nalije na místo, kde je pryskyřice, a krouživými pohyby se smůla z oblečení odstraní. Na dočištění je případně možné použít třeba žlučové mýdlo (nikoli Jelena!). 

Pokud se vám pryskyřice usadila na džínovině, můžete ji hravě roztavit žehličkou. Potřebovat budete jenom svačinové ubrousky, které přiložíte na skvrnu. Poté je jen přejedete žehličkou a pryskyřice se na ubrousek přichytí.