Zdraví

Zbav se závislosti i TY

Každý z nás určitě najde nějakou tu závislost, která škodí našemu zdraví. Je pravda, že některé škodí méně jiné zase více. Všeobecně ale platí pravidlo, že každá závislost může být pro nás nebezpečná. Proto je třeba se snažit jí předcházet.

Již od útlého dětství si vytváříme závislost na jedné surovině, kterou používáme i několikrát denně. Přemýšlíte, co by to mohlo být? My vám to prozradíme. Je to cukr. Kdo si dokáže představit aspoň jeden jediný den bez cukru?

Nemusíte zrovna každý den sníst tři zákusky nebo tabulku čokolády, abyste si vytvořili závislost na cukru. A co si budeme nalhávat, k cukru vedeme i své děti protože i my jej známe odmalička. Jste také závislí? Stačí si jen položit jednoduchou otázku, zda si dokážete představit, že vypijete váš oblíbený čaj nebo kávu bez cukru. Pokud je vaše odpověď razantní ne a bez aspoň lžičky cukru nápoj do pusy prostě nedáte, můžete se počítat mezi závislé na cukru.

Jak s tím bojovat

Je třeba začít pomalu ale jistě. Musíte si sami ujasnit, že bílý cukr není pro vaše tělo žádná výhra a je třeba ho omezit či nejlépe úplně vyřadit. Zkuste ze začátku nejdříve omezit množství cukru v nápojích, jako je káva a čaj. Poté je třeba vyřadit i ty báječné, ale škodlivé zákusky a jiné pochutiny. Pokud se bez nějaké té dobroty neobejdete, nahraďte ji zdravou alternativou. Báječné ke kávě jsou ovesné sušenky, nejlépe tedy domácí výroba, kdy místo cukru si dopřejeme med a vyzrálý banán.

Myslete na to, že i v potravinách, které se sladce netváří, mohou obsahovat cukr. Jednou takovou je například obyčejný rohlík. Proto je třeba se zajímat o složení potravin, které konzumujeme.

Bude to těžký boj, ale musíte si věřit, že jej zvládnete a hlavně si opakovat, že to děláte jen a jen pro své zdraví.