Zdraví

Důvody, proč se nám špatně spí. Skoncujte se svými zlozvyky a návyky

Jsou vaše noci spíše probděné než plné snů? Špatně se vám usíná a ráno se probouzíte s pocitem, že za sebou máte pravděpodobně nejhorší noc vašeho života? Důvodů, proč se nám špatně spí může být rovnou několik. Většinou jsou na vině zlozvyky nebo špatné návyky, kterých se před spaním dopouštíme. Pojďme si je sepsat, abychom věděli, čemu se konkrétně vyvarovat. 

Alkohol těsně před ulehnutím do postele 

To, že je alkohol škodlivý a že napomáhá k celkové dehydrataci těla asi ani mluvit nemusíme. Bohužel jen málokdo si připouští, že může stát i za špatným spaním. Mezi námi se totiž najde celá spousta těch, kteří si večery sklenkou vína zpříjemní.  

Ať už mluvíme o sklence vína, pivu, slivovici nebo jiném tvrdém alkoholu s ohromným množstvím cukru, lze očekávat, že naše noc nebude zrovna nejpříjemnější. Alkohol je totiž synonymem pro simulant a spánek kvůli němu není dostatečně hluboký. 

Proležený polštář jako největší nepřítel 

Vedle alkoholu však za špatnou nocí může stát polštář, který je nejen starý věkem, ale je také řádně proležený. Každý člověk by měl mít pod hlavou opravdu dokonalou a kvalitní oporu, která se zajistí o jeho klidný a nijak nerušený spánek.  

Pokud je polštář nekvalitní, nejen, že se kvůli němu špatně spí, ale také stojí za bolestmi hlavy a blokací krční páteře. 

Až příliš mnoho světla v ložnici 

Mezi důvody, proč se nám špatně spí patří i příliš mnoho světla, které ložnicí proudí. Pokud máte před sebou dlouhou noc, měli byste udělat jedno – zatáhnout a ponořit se do naprosté tmy. Problémem mohou být i bílé LED žárovky, které patří spíše do společenských místností, nikoliv do oázy klidu jménem ložnice. Sem naopak patří spíše teple zbarvená svítidla.  

Pozor si také dejte na takzvané modré světlo, které je pomyslnou zhoubou kvalitního spánku. Potlačuje totiž tvorbu melatoninu, kvůli čemuž je pak spánek poměrně lehký a nikoli hluboký.