Bydlení

Desinfekce v domácnosti pomocí obyčejných surovin

Čistota v domácnosti je pro naši generaci typická. Zatímco naše babičky neřešily sem tam nějakou tu špínu, dnes se pohlíží na každého, kdo má doma trochu provozní binec, jako na prasátko. Čistota s sebou nese také potřebu desinfekce. Tu přitom vůbec nemusíte kupovat.  

Žádné drahé prostředky pro desinfekci 

Potřebujete vyčistit vanu, podlahu, nebo třeba toaletu? V mnoha případech okamžitě saháme po účinné desinfekci, která by nás zbavila nepříjemných bakterií a virů. Průmyslově vyráběné čističe jsou přitom často nepříjemné nejen svou silnou vůní, ale také jejich dráždivým účinkem na naši pokožku. Nezapomeňte, že doma neustále dýcháte také zplodiny, které se z reakce desinfekce a čističů se špínou uvolňují. Nic moc, viďte. Přitom je potřeba, aby bylo vše umyté.  

Kyselý prostředek jako první  

Jako první stačí, když všechny povrchy umyjete kyselou vodou. Ta má pH menší než 7,5. Takto připravenou vodu získáte například vlastním generátorem vodíkové vody. Alkalickou vodu si ponechejte na pití, kyselou používejte jako účinnou desinfekci. Když povrchy omyjete touto vodou, nechejte je chvíli působit. Doporučuje se alespoň 15 minut. To ale není všechno.  

Jdeme na pořádnou špínu 

Když jste kyselou vodou již odstranili bakterie a viry, můžete se pustit také do dalšího kroku. Nyní bude potřeba omýt nečistoty. Zde vám pomůže obyčejný kuchyňský ocet. Nejprve naneste na špínu trochu jedlé sody, následně pokapejte octem. Vznikne vám reaktivní pěna, která se postará o narušení struktury nečistot. Jedlá soda a ocet jsou také účinné čističe plísní. Když použijete chemické přípravky, plíseň se bude vracet. Po ošetření octem a sodou máte pokoj.  

Zejména pro zahradní grily, prostory dřezu nebo okolí varné desky se vám bude hodit obyčejná směs octu, sody a prostředku na mytí nádobí. Vytvoří aktivní pěnu, se kterou vydesinfikujete celou plochu.