Co jsou to second handy?
Chodíte rádi nakupovat oblečení? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s pojmem “second hand” nebo také “sekáč”. Někteří lidé chodí do sekáčů nakupovat opravdu pravidelně, podle nich je to způsob, jak ušetřit životní prostředí. A mají ostatně pravdu. Velké módní značky a podniky zatěžují životní prostředí tím, že ve velkém vyrábí oblečení, které není kvalitní a které šijí malé děti. Tím, že se chodí do sekáčů, se výrazně omezuje prodej takového oblečení čili se výrazně omezuje i masivní výroba oblečení. Že vás to nadchlo? Pak byste rádi začali do sekáčů chodit taky. Jen vám stále nebylo prozrazeno, co to vlastně je.
Co je to second hand
Nebudeme tedy dále chodit kolem horké kaše a hned si prozraďme, co to ten second hand vlastně je. Jedná se o oblečení z druhé ruky. Zmíněný termín “second hand” je převzatý z angličtiny a u nás se celkově ujal. Dalo by se říct, že termín u nás doslova zdomácněl.
Sekáče jsou obchody, které nabízí oblečení použité, jak již bylo zmíněno, z druhé ruky. Není to však oblečení, které by se nedalo nosit. Mnohé kousky jsou dokonce skoro nové, jen nemají původní visačku (i když tu někdy mají) a nekoupíte je v luxusním navoněném obchodě, ale spíš v sympatickém krámku za pár kaček.
Právě nízká cena je to, co nejvíce láká nákupní maniaky do těchto obchůdků. Někdy i oblečení luxusních značek je možné koupit za hubičku, a to ve skoro novém stavu. Navíc v sekáčích se protkávají nejrůznější styly, člověk si opravdu najde přesně to, co mu sedí a v čem se cítí dobře.
Sekáče už od roku 1947
I když se k nám second handy dostaly poměrně nedávno, ve světě existují sekáče už pěkných pár let. První second hand vznikl v prosinci roku 1947, a to konkrétně v Oxfordu. Právě zde začal trend jménem sekáč, který původně sloužil k charitativním účelům.
Později se však second handy staly tak oblíbené, že se z toho stal takový menší byznys, i když často výdělky putují právě na charitu nebo potřebným lidem.