Krása

Co je to HCS certifikát aneb vše o netestované kosmetice

Kosmetiku využívají každý den všichni. Bohužel málokdo z nás si uvědomuje, jaké přípravky dnes a denně využíváme. Některé jsou bohužel testované na zvířatech a takové produkty bychom podporovat neměli. Je proto nutné se informovat o tom, co to je HCS certifikát, jaký je rozdíl mezi HCS certifikátem, prohlášením, že firma netestuje své produkty na zvířatech a o mnohém dalším. 

Dávejte si tedy pozor na to, co kupujete. Pokud nechcete podporovat testování produktů na zvířatech, takovým produktům se vyvarujte.   

Co je to HCS certifikát 

Humánní kosmetický standard (Humane Cosmetics Standard – HCS) je jediný celosvětově platný certifikát udělovaný kosmetickým společnostem, jejichž výrobky (včetně jednotlivých složek) nejsou testovány na zvířatech. Kosmetické společnosti, které mají certifikát HCS, nesmí provádět testy na zvířatech ani je zadávat jako zakázku jiným subjektům. Pro tento pojem se někdy i používá cruelty free (v překladu: bez krutosti). Zvířata, na kterých se kosmetika testuje neskutečně trpí, a na konci pokusu jsou usmrceny. 

Je skvělé říct, že dnes stále stoupá množství firem, které netestují kosmetiku na zvířatech. Bohužel přibývá i těch firem, které jen tvrdí, že netestují své produkty na zvířatech. 

Rozdíl mezi netestovanou kosmetikou a HCS certifikátem 

HCS certifikát je celkem těžké získat, a když už ho daná značka získá, platí velkou peněžní sumu jen za to, aby byl platný. Jisté je však to, že firma, která je cruelty free, tedy má HCS certifikát, stoprocentně netestuje na zvířatech, protože to je ověřeno, případně se to může kdykoli kontrolovat různými autoritami. 

Pokud však jen říká, že netestuje na zvířatech, není to tak jisté. Nutností je opravdu mít HCS certifikát. Některé prohlášení společností může být i zavádějící a matoucí. Pokud firma má zmiňovaný certifikát, najdete na zadní straně produktů logo v podobě zajíčku.